Këndi i Familjes

Feed Subscription

Pogaçe e mbushur me mish të bluar!

Këtij kombinimi të përsosur të aromave dhe shijeve nuk mund t’i rezistojnë as llupësit më të mëdhenj. ... Lexo me teper »

“KADLAVA”, SHIJA KU BASHKOHET BAKLLAVAJA ME KADAIFIN

Ka ngjallur një interes ëmbëlsira e regjistruar me emrin “Kadlava” nga një prodhues i ëmbëlsirave në qytetin Sanliurfa të Turqisë dhe e cila përbëhet nga përzierja e bakllavasë me kad ... Lexo me teper »

RECETA PËR TË GATUAR SALCË ME SPECA TË KUQE

RECETA PËR TË GATUAR SALCË ME SPECA TË KUQE ... Lexo me teper »

ËSHTË ZBULUAR RECETA E RUAJTUR MIRË PËR ÇOKOLLATË BOUNTY!

Adhuruesit e kokosit mund të provojnë këtë recetë dhe do ngelen të kënaqur nga shija e saj. ... Lexo me teper »

ARRAT DHE PESHKU ZGJASIN JETËN!

Do të jetosh më gjatë? Ha më pak mish të kuq. Konsumi i këtij lloj mishi rrit rrezikun për të vdekur, në veçanti për kancerin dhe sëmundjet kardiovaskulare. ... Lexo me teper »

GABIMI QË BËNI KUR GATUANI VEZË TE RRAHURA

Vezët e rrahura janë një nga gatimet e preferuara të të gjithëve, madje dhe fëmijët i pëlqejnë dhe për më tepër të gjithë përbërësit janë gjithmonë në frigorifer. ... Lexo me teper »

ËMBËLSIRË E SHPEJTË PËR MYSAFIRËT QË VIJNË PAPRITUR!

Në këtë artikull ne do t’ju tregojmë se si të bëni një ëmbëlsirë super të shpejtë për të qerasur miqtë që ju kanë ardhur në shtëpi papritur. Shumë e thjeshtë dhe me përbërës ... Lexo me teper »

SI TË PËRGATISNI NË BLENDER BRUMIN PËR MAKARONA!

Dëshironi t’i përgatisni vetë makaronat tuaja, por përzierja dhe rrahja me duar e brumit nuk ju motivon aspak. Asnjë problem. Nëse keni një procesor ushqimi apo blender ju mund të keni brum ... Lexo me teper »

FRIKA E FËMIJËVE, SI TA MPOSHTIM SIPAS UDHËZIMEVE FETARE

Siguria është një begati që Allahu begaton me të kë dojë prej robërbve të Tij. Allahu thotë në Kuran: “Pra, le ta adhurojnë Zotin e kësaj shtëpie, I cili i ushqeu pas urisë dhe i sigu ... Lexo me teper »

PSE DUHET TA PËRDORNI NË GATIME LËNGUN E KOCKAVE!

Prej shekujsh njerëzit e kanë përdorur lëngun e kockave për të shëruar trupin dhe forcuar imunitetin. Lëngu i kockave përmban dy aminoacide thelbësore për ndërtimin e indit lidhor. ... Lexo me teper »

E MREKULLUESHMJA TAVË E SOFRËS SË PRIZRENIT (RECETA TRADICIONALE)

Është një recetë e vjetër po aq sa edhe zakonet popullore shqiptare. Një gatim i kuzhinës vendase, specialitet i Prizrenit dhe është një recetë e trashëguar brez pas brezi. ... Lexo me teper »

PSE DUHET TË PËRDORNI PIPER TË KUQ NË ÇDO GJELLË?

Ushqimet e fërguara kanë filluar shumë shpesh të përgatiten, por kjo nuk do të thotë që ju duhet ta largoni nga përdorimi piperin e kuq. ... Lexo me teper »

KËTË ERËZ DO E PËRDORNI NË ÇDO GATIM! JA ÇFARË SËMUNDJESH SHËRON

Shefat e kuzhinës e njohin si kurkuma, por në një gjuhë më të thjeshtë, ky përbërës quhet shafrani i Indisë. Nutricienët më të mirë në botë, shpjegojnë arsyet se pse kjo erëz ësht ... Lexo me teper »

JA PSE FËMIJËT NUK I DUAN PERIMET

Shumica prej prindërve, i kanë parë fëmijët e tyre tek tundin kokën kur u duhet të hanë brokoli ose lakër. ... Lexo me teper »

ËMBËLSIRA 6000 VJEÇARE, MË E VLEFSHMJA NË BOTË QË SHËRON SHUMË SËMUNDJE

Receta për ëmbëlsirën e quajtur pasteli daton rreth 6000 vjet më parë dhe u përgatit në Greqinë e lashtë dhe në Lindjen e Mesme. Disa madje e quajnë këtë ëmbëlsirë të shijshme “më ... Lexo me teper »

PRINDËRIT “VESVESE” KRIJOJNË DËME TË PËRHERSHME TE FËMIJËT

Nëse jeni tepër mbrojtës ndaj fëmijëve tuaj, atëherë duhet të tregoni kujdes për pasojat psikologjike që mund t’i shkaktoni përgjatë gjithë jetës. Pra, ju nuk duhet të tregoheni një ... Lexo me teper »

LUMTURIA VJEN NGA CILËSIA E MARRËDHËNIES, E JO SASIA

Rezultatet e studimeve më të reja tregojnë se personat më të lumtur, të cilët shpesh herë janë edhe më të shëndetshëm, kanë pasur marrëdhënie shumë cilësore me familjen, miqtë dhe m ... Lexo me teper »

ORIZ ME PERIME

Kur vjen puna tek pjatat e thjeshta dhe të shijshme, shumicës i shkon mendja tek orizi. ... Lexo me teper »

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! Duhet ta lexoni patjetër!

Është shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë! ... Lexo me teper »

BYREK ME KREM DJATHI – SHIJE UNIKE

Është një recetë fantastike që të kënaq syrin që në pamjen e parë, e që të ndjell menjëherë shijen për ta provuar patjetër. ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote