Multimedia

Feed Subscription

490 Besimtarë nga Shqipëria nisen për në Haxh

Janë nisur dje pasdite grupi i dytë dhe i tretë i besimtarëve shqiptarë, të cilët pritet të vizitojnë vendet e shenjta në Mekë dhe Medine për të kryer ritualin e Haxhit. ... Lexo me teper »

Ramazani dhe puna, vetëm iftari i bën të ndalin punën e gërmimit të tunelit

Punëtorët që gërmojnë tunelin Yeni Zigana në verilindje të Turqisë janë duke punuar në tri ndërrime në mënyrë që të përmbushin afatet e përcaktuara në kontratë, ndërsa gjatë muaj ... Lexo me teper »

Yildirim reagon ndaj vendimit të Berlinit për tërheqjen e trupave nga baza Inxhirlik

Kryeministri dhe njëkohësisht ushtruesi i detyrës së kryetarit të grupit parlamentar të Partisë AK, Binali Yildirim në lidhje me vendimin e Gjermanisë për tërheqjen e trupave nga baza Inxhi ... Lexo me teper »

Mattis kërcënon Korenë e Veriut

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis sulmoi të shtunën Korenë e Veriut për programin e saj bërthamor dhe siguroi aleatët aziatikë të SHBA-së për angazhimet e Uashingtonit sa i përke ... Lexo me teper »

Gjermania kërkon fonde shtesë nga BE-ja për autostradën Shqipëri-Kosovë-Serbi

Ministri i jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel i ka bërë thirrje krijimit të një fondi nga Bashkimi Evropian për projektet infrastrukturore në Ballkanin Perëndimor. ... Lexo me teper »

Merkel: Marrëveshja e Parisit është thelbësore

Kancelarja gjermane Angela Merkel e gjykoi shumë të rëndësishme Marrëveshjen e Parisit që synon të luftojë kundër ngrohjes klimatike, vetëm disa orë para se presidenti amerikan të tërhiqt ... Lexo me teper »

Turqia përshëndet formimin e qeverisë së re në Maqedoni

Ministria e Jashtme e Turqisë, përmes një njoftimi, ka përshëndetur zgjedhjen e qeverisë së re të Republikës së Maqedonisë, duke uruar që ajo të jetë në të mirë të qytetarëve të Ma ... Lexo me teper »

Nis seanca për formimin e Qeverisë së Maqedonisë

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot filloi senaca e dytë në të cilën pika e vetme e rendit të ditës është zgjedhja e Qeverisë. ... Lexo me teper »

Nëna mbyll fëmijët në bagazhin e makinës

Një grua është arrestuar në SHBA, pasi dyshohet se ka mbyllur fëmijët e saj, njërin dy dhe tjetrin pesë vjeç, në bagazhin e makinës, ndërsa po bënte pazar. ... Lexo me teper »

Heroi amerikan që vdiq duke mbrojtur vajzat muslimane

Nëna e amerikanit që vdiq duke mbrojtur dy vajza të reja nga ngacmimet anti-myslimane është shprehur se ai “është dhe do të mbetet hero” edhe pas vdekjes së tij. ... Lexo me teper »

Egjipt, bllokohen 21 portale mediale, përfshirë edhe Al Jazeera

Autoritetet e Egjiptit bllokuan qasjen e gjithsej 21 portaleve mediale, përfshirë edhe portalin e rrjetit medial Al Jazeera të Katarit. ... Lexo me teper »

Kosovë, Ministria e Drejtësisë prezanton fillimin e punës së hartimit të Kodit Civil

Ministrja e Drejtësisë së Kosovës, Dhurata Hoxha, gjatë prezantimit të detajeve të punës së MD-së në hartimin e Kodit Civil tha se si referencë përmbajtja e kodit do të përputhet me rre ... Lexo me teper »

Marina e Shteteve të Bashkuara ka dërguar një aeroplanmbajtëse në gadishullin Korean

Aeroplanmbajtëse USS Ronald Reagan, do të kryejë stërvitje me USS Carl Vinson në kulmin e tensioneve në rajon. ... Lexo me teper »

Nga refugjatë në biznesmenë të suksesshëm

Pasi përshtaten në mjedisin e tyre të ri, duke tejkaluar barrierat sociale, kulturore dhe të gjuhës, refugjatët në Shtetet e Bashkuara shpesh arrijnë potencialin e tyre dhe rifitojnë kontroll ... Lexo me teper »

Sot në Këshillin e Sigurimit diskutohet për Kosovën

Në New York sot do të mbahet takimi i Këshillit të Sigurimit për Kosovën. ... Lexo me teper »

Ja çfarë thotë Koreja e Veriut pas lëshimit të një raketë në ujërat e Japonisë

Zyrtarët ushtarakë të Koresë së Veriut janë prononcuar publikisht pas testit të së dielës duke deklaruar se kishin lëshuar një lloj të re rakete, e aftë për të mbajtur mbushje bërthamo ... Lexo me teper »

Rama ndalet sot në Shkodër

Kreu i qeverisë Edi Rama, do të jetë sot në Shkodër në kuadrin e fushatës që i tashmë e ka nisur duke prezantuar investimet e qeverisë. ... Lexo me teper »

Macron merr zyrtarisht postin e presidentit të Francës

Emmanuel Macron ka marrë detyrën e presidentit të Republikës së Francës nga paraardhësi i tij Francois Hollande dhe në këtë mënyrë u bë presidenti i tetë i shtetit. ... Lexo me teper »

Kavajë, Fëmijët festojnë ditën e Abetares, Essuejdi: Duam t’i ndihmojmë të gjithë

Themeluesja dhe Drejtoresha e shoqatës Kuvajtiane “Shtëpia e Bamirësisë”, Uidad Essuejdi, ka deklaruar se pavarësisht kushteve dhe mundësive qytetarë të thjeshtë bamirës dhe institucione ... Lexo me teper »

Opozita siriane bën prapakthehu, pohohet pjesëmarrja në bisedimet e Astanasë

Agjencia e lajmeve Reuters bën të ditur se opozita e armatosur siriane do të kthehet ditën e sotme në bisedimet që po mbahen në kryeqytetin e Kazakistanit. ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote