Të Ndryshme

Feed Subscription

‘Panairi i Paqes’ me plot buzėqeshje dhe dashuri pėr Ferizajasit

Në sheshin e ri të Ferizajt sot pasdite u mbajt ‘Panairi i Paqes’, organizuar nga aktivistët e Qendrës së Vullnetarëve të Departamentit të Rinisë së K ... Lexo me teper »

Hegjemonia kombėtare

Episodi kulmor që mbyll filmin “Nëntori i dytë” është mbërritja e Isa Boletinit me luftëtarët e tij në Vlorë, pak kohë pas Shpalljes së Pava ... Lexo me teper »

Marrėveshja historike nė mes G 5+1 dhe Iranit

Ditė mė parė, saktėsisht me 24 nėntor 2013, u arrit marrėveshja pas katėr ditė bisedimesh intensive nė Gjenevė ... Lexo me teper »

Malik Bin Nebi

Malik Bin Nebi, Allahu xh.sh e mëshiroftë, është një prej dijetarëve dhe filozofëve më të njohur të shekullit të XX-të dhe llogaritet nga sh ... Lexo me teper »

Kėshilla mbi shitblerjen

Shpejto që të gjesh furnizimin, ushqimin, veshmbathjen, punën; ruaju nga papunësia dhe përtacia! ... Lexo me teper »

Fet’hi Jeken

Fet’hi Muhamed El-Inaje, i njohur si Fet’hi Jeken, ishte si deputet në parlamentin e Libanit, ... Lexo me teper »

Nė mbėshtetje tė kauzės Iblisiane

Të vënë në udhëkryqin me Lindjes dhe Perëndimit, në mjediset intelektuale dhe politike shqiptare, qarkullojnë ide për riformësimin e identitetit komb ... Lexo me teper »

Urime Kurban Bajramin 2013

Falja e namazit të Bajramit në xhaminë e ndodhur në Seebach do të falet në orën 08:30 të mëngjesit. Ndërsa namazi i sabahut do të falet në o ... Lexo me teper »

Grushti i shtetit nuk mund tė rrėnojė shkolla mendimi

Në kohën e fundit në Egjipt, pas shumë vrasjeve, torrturimeve e burgosjeve hakmarrëse të padrejta që u bënë nga puçistët e besatuar para t ... Lexo me teper »

Islami politik apo politika Islame

Kohët e fundit në mediat e shkruara, elektronike dhe në web portalet në Kosovë, por edhe më gjerë, si në opinionin publik kombëtar, por edhe atë nd ... Lexo me teper »

Pseudokombtarizmi qė dėmton

Në kohën e fundit, në Parlamentin e Maqedonisë, është ngritur iniciativa e dështuar për definimin kushtetues të bashkëshortësisë, gjegj ... Lexo me teper »

Esenca e Haxhit

Kur u larguat nga shtëpia me qëllimin e Haxhit, a u penduat për të gjitha mëkatet tuaja? A e keni përjetuar praninë e Allahut gjatë kohës që ishit duk ... Lexo me teper »

Dhjetė strategjitė e manipulimit mediatik

Autori i ka strukturuar këto hipoteza fillimisht në ‘Manufacturing Consent: The Political Economy of the Mass Media’ (1988) së bashku me Edward Herman, për t’i sintetizuar dhe argu ... Lexo me teper »

Fjalimi historik me gėzof histerie

Një qëmtim, pa nxjerrje prej kontekstit të fjalimit “historik” të Edi Ramës: “Vij sot tek ju me peshën e rëndë të përgjegjësisë që ndje ... Lexo me teper »

Lidhur me idetė e Sulejman Schwartzit

Para një jave, gazeta' Koha Ditore' publikoi intervistën që kishte bërë me Schwartzin, drejtor ekzekutiv i Qendrës për Pluralizëm Islamik me seli n ... Lexo me teper »

Kuba, 1963 & Siria, 2013

Para plot 50 vitesh, në vitin 1963 ndodhi kriza raketore në Kubë, ku bota ishte buzë Luftës së Tretë Botërore, Kenedi dha urdhër anijeve luftarake të ... Lexo me teper »

Nė Kosovė: tė ndershėm pėrgjatė pushtimit dhe me krim ekonomik pas ēlirimit

Banditët në Kosovë nuk janë vetëm nga Kosova, edhe pse kanë gjetur shtrat të ngrohtë në Kosovë. ... Lexo me teper »

Reagim: Balkan Muslim Society-Drita, Londėr (BMS-Drita)

NUK KUNDËRSHTOHEN CIVILIZIMET ME EKSTREMIZËM ... Lexo me teper »

Dhjetė gabimet e Presidentit Muhamed Mursit (apo dhjetė shkaqet pėr puēin ushtarak)

Presidenti legjitim Dr. Muhamed Mursi ka bërë dhjetë gabime kryesore që quan drejtë grusht shtetit pas një viti, që kalojë si rrufeja, pas zgjedhjes së tij ... Lexo me teper »

Dashuria nuk njeh kufi, as kufiri dhembshuri!

Të mbyllin prore. Të thonë se zyrtarisht nuk ke të drejtë të kalosh matanë atij guri të krisur. Sikur dëshiron t’i pyesësh, - ore të krisur, p ... Lexo me teper »

Scroll To TopXhamia Shqiptare ne Seebach - Cyrih, diten e Premte date 11 Korrik 2014, ne ambjentet e xhamise me rastin e muajit e shenjte te Ramazanit organizoi nje tribune me teme:

Urtesi dhe Mesazhe te Ramazanit

Ligjerues ne kete evenimet ishte i nderuari Dr. Bashkim ef. Aliu dhe hoxha i xhamise Sulejman ef. Rustemi. Aktiviteti u filloi me disa ajete nga Kurani te interpretuara nga Hfz. Gamend Ceka e pasuar me nje ilahi te kenduar nga Besnik Hyseni.

Tribua u transmetua drejtpersedrejti ne Radion Islame dhe Rtvislam.

Per xhematin e rregull te xhamise u shtrua dhe nje iftar. Allahu na bashkofte dhe mundesofte takime te tilla te dobishme. Amin!

Tribuna: Mesazhet dhe urtėsit e Ramazanit - Bashkim Aliu

muajit e shenjte te Ramazanit organizoi nje tribune me teme:

Urtesi dhe Mesazhe te Ramazanit