Të Ndryshme

Feed Subscription

Tregimi rreth mbretit dhe farės: SA JEMI TĖ SINQERTĖ?

Një mbret i urtë nga Lindja e Largët ishte plakur, ndaj e dinte se ka ardhur koha që ta zgjedh pasardhësin e vet… Në vend që ta zgjedh njërin nga fëmij ... Lexo me teper »

NĖ GJYKATĖ PĖR SHKAK TĖ NĖNĖS?!

Ky është ndoshta rasti më i çuditshëm në gjykatat e Arabisë. Personazhi kryesor i këtij rasti të prekshëm mjaftë të urtë ësht ... Lexo me teper »

Kockė ėshtė Fshat i Filatit tė Ēamėrisė.

Krahina e Çamërisë ish Thesprotia e dikurshme, që sot ndodhet në pjesën më të madhe në administrimin e shtetit grek që prej 100 vitesh, ka patur p ... Lexo me teper »

Turqi, gjyshi 86-vjeēar merr ftesėn pėr shėrbim ushtarak

Ali Çelik (86) nga Ciftlikoy, të krahinës turke Yalova, e cila ndodhet në veriperëndim të Turqisë, i ka ardhur ftesa për të kryer shërbimin ushtarak ... Lexo me teper »

Piktori i verbėr: Majat e gishtėrinjve janė sytė e mi

Ka lindur i verbër, por kjo nuk e ka penguar Esref Armaganin të pikturojë gjithçka që është në gjendje të prekë me duart e tij, ndërkohë q ... Lexo me teper »

Studenti turk ua pėrēon artin personave tė kulturave tė ndryshme

Studenti turk, Mahmut Enes Kemer, i cili studion në Universitetin Ndërkombëtar Ballkanik në Shkup dhe praktikon kaligrafinë, duke krijuar kështu ura kulturore mes dy vend ... Lexo me teper »

Emigranti qė dhuroi 10% tė kompanisė miliarda dollarėshe pėr punonjėsit e saj

Hamdi Ulukaya, emigrant kurd dhe drejtor ekzekutiv i kompanisë Chobani që merret me shitjen e kosit, ka befasuar 2000 punonjësit e saj me orar të plotë, duke u dhuruar atyre 1 ... Lexo me teper »

Abuzimi i fėmijėve nė Afganistan, punojnė edhe nga 18 orė pėr 1 dollarė

Qindra fëmijë të moshës shkollore në Nangarhar, në lindje të Afganistanit, fëmijërinë e tyre e kalojnë duke bërë punë të r ... Lexo me teper »

Djaloshi sirian le pa fjalė jurinė, nė vend kėngės recitoi pjesė tė Kur’anit (Video)

Djaloshi 11 vjeaçar, sirian Yaseen Al-Rajab, ka lënë pa fjalë jurinë e një show për talent që mbahet në televizionin arab Toyor Al Janah. ... Lexo me teper »

Punėtoret femra tė tullave nė Sudan

Gratë e ikura nga lufta civile në rajonin Darfur punojnë në punë të vështira si ajo në punishtet tradicionale të prodhimit të tullave. ... Lexo me teper »

Qyteti pėrrallor ku njerėzit jetojnė ende nė…shpella

Daton që nga Epoka e Gurit dhe përbën një nga vendbanimet më të hershme të njeriut, që ende është i banuar. ... Lexo me teper »

Mėsuesja e parė me sindromėn Down nė Gaza

Sipas raportit, Al Sharfa është shumë e afërt me nxënësit e saj dhe është e aftë të njoh nevojat e tyre, sepse edhe vetë ka kaluar nëpë ... Lexo me teper »

Nė Sultanahmet tė Stambollit, turistėt vendas dhe tė huaj shijojnė bukuritė pranverore

Lagjja Sultanahmet në pjesën e vjetër të Stambollit është "mbuluar" nga ngjyrat e pranverës, në të cilat një numër i madh i turist ... Lexo me teper »

Gjėrat pa tė cilat nuk mund tė jetojmė – tė zbuluara nga myslimanėt

Kjo listë e sjellë për ju, e disa prej gjërave që janë shumë të rëndësishme për neve në jetën e përditshme, të cilat dihet se ... Lexo me teper »

New York, hapet Panairi ndėrkombėtar i automjeteve

Në panairin e 116-të ndërkombëtar të automjeteve i cili filloi në qytetin New York të SHBA-ve, janë ekspozuar modelet e fundit të automjeteve. ... Lexo me teper »

Kosovė, BIK: Para terrorit e terroristėve duhet tė jemi tė bashkuar

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës dënon aktet terroriste që ndodhën në Bruksel, ku humben jetën qytetarë të pafajshëm, duke u solidariz ... Lexo me teper »

Pyetje: Namazet KAZA tė personit qė e kanė braktisur fenė, pastaj kthehet pėrseri

Pyetja ime ka te bëjë me muslimanin i cili del prej Islami, pra nuk beson dhe e mohon Islamin si fe, e pastaj përsëri kthehet, pendohet dhe përmirësohet. Ky musliman i ci ... Lexo me teper »

Muftiu Ismail Menk kėshillon: Si ti edukoni udhėheqėsit tuaj tė ardhshėm

Keni parasysh që kur fëmija juaj është ende i vogël, mos ia merrni kohën e lojës duke u sjell me ta sikur me qenë të rritur ngase ashtu do t’i bëjm ... Lexo me teper »

Koherenca strukturore e Kuranit

Kurani është një libër tepër unik për sa i takon organizimit të tij strukturor. Suret nuk janë të renditura sipas rendit kronologjik apo tematikave të ... Lexo me teper »

BEKUESIT E FALJES SĖ KRIMIT

Ky vendim, nuk ka se si të shihet ndryshe, përpos se edhe një pengesë në rrugën e zgjidhjes së krizës politike në Maqedoni, dhe një ndërkëmb ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Bashkim Bajraktari - Zgjidhja e problemeve familjareBashkim Bajraktari - Zgjidhja e problemeve familjare

Bashkim Bajraktari - Zgjidhja e problemeve familjare