Shëndetësi

Feed Subscription

E PASUR ME VLERA TË SHUMTA USHQYESE, NJIHUNI ME MREKULLITË E KARROTËS!

Karotat janë të pasura me beta karotën, vitamina A,B,C,K dhe E. Së bashku me kosin në një smoothie janë të pazëvendësueshme për t’u mbushur plot energji, pikërisht me konsumimin e tyre. ... Lexo me teper »

JA SHENJAT QË TREGOJNË MUNGESËN E KALIUMIT NË TRUP

Është e njohur që kaliumi zbut efektet e natriumit- kjo është vetëm një ndër shkaqet që të mos lejoni që trupit tuaj t’i mungojë ky mineral i rëndësishëm.Kaliumi është një ndër mi ... Lexo me teper »

AGJËRIMI SHËRON KËTO 4 SËMUNDJE

Ndonëse miliona njerëz anë e mbanë botës e kanë vëzhguar me sukses pastrimi shpirtëror të Ramazanit për mijëra vjet, tani shkencëtarët më eminentë të botës tregojnë vazhdimisht edhe ... Lexo me teper »

DIETA MË E MIRË E STINËS ËSHTË AJO E QERSHIVE!

Të varfëra në yndyrna, të pasura në ujë, qershitë përfaqësojnë një ushqim që ndikon në rënien në peshë (ndryshe nga çfarë kishim ditur deri sot). ... Lexo me teper »

PAS KIMIOTERAPISË, MJALTI NDIHMON PËR TRAJTIMIN E KANCERIT

Trajtimi i kancerit zakonisht vjen me anë të kimioterapisë, dhe kjo sëmundje mund të çojë në reduktimin e qelizave të bardha të gjakut, në dobësimin e sistemit imunitar. ... Lexo me teper »

KËTO JANË USHQIMET QË MUND T’I HANI EDHE PAS ORËS 8 TË MBRËMJES

Ndoshta në këtë listë mund të gjeni disa prej produkteve tuaja të preferuara. ... Lexo me teper »

USHQIMI QË NUK DUHET TË HANI PËR NJË SHËNDET MË TË MIRË

Të paktën 1/3 e vdekjeve të parakohshme mund të parandalohen nëse njerëzit në të gjithë botën e kufizojnë konsumimin e mishit, ka zbuluar një studim i ri. ... Lexo me teper »

KËTO JANË EFEKTET NËSE QESHIM ÇDO DITË!

E qeshura ndryshon jetën dhe e përmirëson atë. Shumë shpesh e marrim veten aq seriozisht, kur ne nuk kemi nevojë për të dhe ndoshta në një mekanizëm të vetëm bëhemi të dëshpëruar. Dhe ... Lexo me teper »

KËTO JANË USHQIMET QË JU NDIHMOJNË TË FLINI!

Vuani nga pagjumësia? Provoni të ndryshoni ushqimet që konsumoni para se të flini. ... Lexo me teper »

KY LËNG PASTRON MENJËHERË ENËT E GJAKUT!

Përdorimi i farave të sanëzës është një nga mënyrat më të mira për t’i shëruar arteriet e bllokuara. Shumë studime kanë theksuar efektin e tyre në uljen e kolesterolit, sepse është ... Lexo me teper »

PSE NA DHEMB SHENJA E OPERACIONIT EDHE SHUMË VITE MË PAS?

Shenja që ngelet pas lindjes me operacion mund të shkaktojë probleme tek nëna edhe kohë më pas. ... Lexo me teper »

UJI I GAZUAR I RREZIKSHËM APO I DOBISHËM?

Uji i gazuar është pije e cila nuk përmban sheqer, yndyra as kalori, ndërkaq e hidraton organizmin. Kur një sasi e vogël e gazit të dyoksid karbonit zbërthehet në ujë nën presion krijohet t ... Lexo me teper »

MËNYRA PRAKTIKE PËR TË LARGUAR AROMËN E KEQE NGA FRIGORIFERI

Ndonjëherë edhe pse është i pastër dhe ushqimet nuk janë të prishura frigoriferi mban një aromë të rëndë dhe të keqe. ... Lexo me teper »

DY ANTIBIOTIKË NATYRAL PËR NJË SHËNDET MË TË MIRE!

Pa marrë parasysh sa punoni në forcimin e sistemit imun, shpesh vjen deri te infeksionet. ... Lexo me teper »

SHKENCËTARI MË I MADH I KOHËRAVE: PËRZIENI VETËM BROKOLI ME KOS DHE NUK DO VUANI KURRË NGA KJO SËMUNDJE E RËNDË

Studiuesit në Singapor zbuluan se kosi me brokoli vrau 75% të tumoreve tek minjte dhe më shumë se 95 qeliza të kancerit të zorrëve të rritur në një laborator. ... Lexo me teper »

ÇFARË I SHKAKTON TRUPIT QËNDRIMI ULUR PËR KOHË TË GJATË!

Mund të jetë një ditë e zakonshme pune në zyrë, apo një natë e tërë e shpenzuar para kompjuterit. ... Lexo me teper »

ASTMA TEK FËMIJËT SHKAKTOHET NGA NDOTJA E AJRIT

Astma po bëhet dita nga dita një nga sëmundjet më të përhapura. Vetëm në Britani rreth 5 milion njerëz mbi 12 vjeç vuajnë nga kjo sëmundje. ... Lexo me teper »

PËRFITIMET SHËNDETËSORE TË KUMBULLAVE!

Kumbullat janë ndër frutat më të preferuara të kësaj stine. Ato janë shumë të mira për kapsllëkun dhe problemet me tretjen. ... Lexo me teper »

NGA ÇFARË RREZIKOHEN FOSHNJAT NËSE U PASTRONI VESHËT!

Dylli në vesh mbron nga tingujt dhe infeksionet, lëndimet dhe pengimi i hyrjes së insekteve dhe gjërave të tjera në kanalin e veshit. ... Lexo me teper »

NËSE DËGJIMI JU DOBËSOHET GRADUALISHT, ATËHERË KËRCËNOHENI NGA KY RREZIK!

Në periudhën 2007-2015, shkencëtarët amerikanë kanë monitoruar 272,000 të rritur në të gjithë SHBA-në, të cilët në pyetësor janë përgjigjur nëse ata kishin pësuar një dëmtim të p ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote