Shëndetësi

Feed Subscription

A DUHET TË KONSUMONI BANANE ME STOMAK BOSH?

Nga të gjitha vaktet që konsumojmë në ditë, mëngjesi është absolutisht më i rëndësishmi. ... Lexo me teper »

MJEKËT JAPIN ALARMIN, NJË SËMUNDJE E RE PO PËRHAPET PËRMES TELEFONIT!

Shkencëtarët nga Hong Kongu thonë se kanë zbuluar një sëmundje të re. ... Lexo me teper »

3 MASKA ME SHEQER PËR NJË FYTYRË TË BUTË DHE TË PASTËR

Sheqeri është i njohur gjerësisht për vetitë e tij të shumta në kujdesin e lëkurës. Ai shërben si skrab (scrub) për të pastruar fytyrën nga papastërtitë, për të larguar qelizat e vdek ... Lexo me teper »

INFARKTIN MUND TA NDJENI DERI NJË MUAJ PARAPRAKISHT, KËTO JANË SHENJAT

Sëmundjet kardiovaskulare janë një nga problemet më të shpeshta shëndetësore me të cilat ballafaqohet njeriu bashkëkohor. Shpesh themi se sulmet në zemër vijnë pa paralajmërim, që nuk ë ... Lexo me teper »

6 PËRFITIMET SHËNDETËSORE TË UJIT TË NGROHTË ESËLL NË MËNGJES

Sapo zgjohemi në mëngjes, veprimi i parë që duhet të bëjmë është të pimë një gotë ujë, e nëse është i ngrohtë edhe më mirë. ... Lexo me teper »

JA SI TA KUPTONI NËSE VUANI NGA ANEMIA

Identifikoni simptomat e përgjithshme të anemisë përmes këtij artikulli. ... Lexo me teper »

VETITË ÇUDIBËRËSE TË KAJSISË NË SHËNDETIN TONË!

Përveç përdorimit në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme, kajsia renditet edhe si një frut kurues. ... Lexo me teper »

SHTETETI KU VDESIN MË SË SHUMTI NJERËZ NGA KANCERI

Shkencëtarët kanë zbuluar se cilat shtete kanë shkallën më të lartë dhe më të ulët të kancerit, dhe në cilat shtete vdesin më së shumti persona nga kjo sëmundje. ... Lexo me teper »

SI TË ZGJIDHNI SIÇ DUHET NJË QEPË TË MIRË DHE TË PËRFITONI SA MË SHUMË NGA KONSUMI I TYRE!

Qepa është burim i shkëlqyer vitaminash dhe mineralesh, nga të cilat mund të përfitoni nëse e konsumoni këtë të fundit në mënyrën e duhur! ... Lexo me teper »

TASHMË MUND TË DOBËSOHENI VETËM DUKE PIRË KAFE!

Benefitet e kafes i kemi përmendur disa herë, por nëse akoma nuk i dini po jua themi prapë… ... Lexo me teper »

KJO ËSHTË ARSYEJA PSE NUK DUHET TË PINI KAFE ME STOMAKUN BOSH

Askush nuk ndjehet mirë kur nuk ushqehet në kohën e duhur apo kur ka nevojë. ... Lexo me teper »

KËTO JANË DISA NGA USHQIMET QË KËSHILLOHET TË MOS KONSUMONI NË VERË

Gjatë sezonit veror është shumë e rëndësishme shmangia e disa ushqimeve, që jo vetëm ndikojnë keq në organizmin tonë, por edhe mund të bëhen shkaktarë për infeksione. ... Lexo me teper »

A ËSHTË KONSUMI I KAMOMILIT I SIGURTË DHE CILËT JANË RASTET PROBLEMATIKE?

Sipas shumë ekspertëve të shëndetit, konsumimi i kamomilit është i sigurt dhe nuk sjell rreziqe për shëndetin, mirëpo nëse e përdorni në doza të lart mund të shkaktojë dridhje dhe të v ... Lexo me teper »

KONSUMIMI I MOLLËS SË GJELBËR UL RREZIKUN E SËMUNDJEVE KARDIOVASKULARE

Molla padyshim që është një nga frutat më të shëndetshme dhe prandaj thuhet se një mollë në ditë mban larg mjekun. ... Lexo me teper »

DISA ARSYE PSE DUHET TË HANI ÇDO DITË DOMATE!

Domatet janë të pasura me një substancë të quajtur likopen. Kjo substancë u jep ngjyrën e kuqe domateve dhe i mbron ato nga rrezet ultraviolet të diellit. ... Lexo me teper »

ÇFARË NDODHË ME SHËNDETIN TUAJ, NËSE PINI DY FILXHANË KAFE NË DITË?

Të dhënat tregojnë që nëse pini dy filxhanë kafe në ditë mund të pakësoni gjasat e cirozës hepatike. ... Lexo me teper »

SHEGA NJË FRUT “ÇUDIBËRËS”, VETIT SHËRUESE!

Shega është një ndër frutat më të rrallë në tokë për nga vlerat që ka për shëndetin. Ajo është fryti “shërues” i pasur me antioksidantë, gjithmonë vlerësuar si simbol i shënde ... Lexo me teper »

SIPAS SHKENCËTARËVE AMERIKAN KËTO JANË TË MIRAT E KONSUMIMIT TË KOSIT!

Një tas kos a mund të zhbëjë efektet e dëmshme të ushqimeve me yndyra të larta ? Këtë sugjeron një studim i ri nga shkencëtarët amerikanë, të cilët kanë zbuluar se gratë të cilat kon ... Lexo me teper »

A I KENI DITUR MREKULLITË QË NDODHIN NË TRUPIN TONË GJATË AGJËRIMIT?

Agjërimi ndihmon në heqjen e toksinave që grumbullohen në trup. ... Lexo me teper »

PËRFITIMET SHËNDETËSORE NGA KONSUMI I BUKËS SË MISRIT!

Bukë misri apo bukë gruri? Nëse keni nivele të larta kolesteroli në gjak atëherë zgjedhja më e mirë për juve është e para. Po ashtu, produktet e misrit janë të këshillueshme për juve. ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote





Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote