Shëndetësi

Feed Subscription

KËTO JANË GJASHTË SËMUNDJET TË CILAT JUA PARALAJMËRON DHEMBJA E SHPINËS

Dhembja e shpinës mund të jetë simptomë e ndonjë sëmundjeje të rrezikshme dhe kërkon kujdes. ... Lexo me teper »

NJË LUGË VAJ ULLIRI NË DITË JU BËN TË JETONI GJATË

Konsumimi i një luge vaj ulliri në ditë ju ndihmon që të jetoni më gjatë. ... Lexo me teper »

PO BËHEN MANAFERRAT, ÇFARË DUHET TË DINI PËR FRUTIN MAGJIK VEROR DHE PSE I NEVOJITET ORGANIZMIT

Të paktë janë njerëzit që njerëzit që njohin vlerat e tyre të shëndetshme, por të shumtë janë ata që edhe do të gërvishteshin në një ferrë vetëm për t’i marrë dhe ngrënë. ... Lexo me teper »

BOÇJA E SELVISË, ILAÇI NATYRAL QË LUFTON DIARRENË DHE SHUMË PROBLEME TË TJERA

Frytet e selvisë kanë veti të forcojnë muskulaturën e fshikëzës së urinës, prandaj rekomandohen si një ilaç natyral për problemet e urinimit të pavullnetshëm. ... Lexo me teper »

A NXIT SHTIMIN NË PESHË MUNGESA E UJIT, MËSOJENI?

Pirja e ujit është shumë e rëndësishme për të garantuar funksionin optimal të veshkave. ... Lexo me teper »

NDIHENI TË LODHUR EDHE PASI FLINI GJUMË MJAFTUESHËM? SIPAS SHKENCËS, KËTO JANË ARSYET PSE

Keni fjetur shtatë deri në nëntë orë dhe duhet të ndiheni të relaksuar plotësisht. Sigurisht që mund të ndjeni pak përgjumje që mund të kalojë me një dush të nxehtë, apo me një filxh ... Lexo me teper »

KENI PROBLEME ME GJUMIN? KJO ËSHTË ZGJIDHJA

Një studim i fundit, më i madhi i këtij lloji i bërë në Australi, ka zbuluar se të rriturit që preken më shumë nga pagjumësia janë femrat. ... Lexo me teper »

DISA KËSHILLA PËR DHIMBJE TË STOMAKUT, KËTO JANË USHQIMET QË DUHET T’I KONSUMONI

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtp ërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqehen ... Lexo me teper »

JA SA DUHET TË JETË PESHA JUAJ NË BAZË TË GJATËSISË

Pesha trupore nuk përcaktohet vetëm nga ajo çka ne hamë, por nga një sërë faktorësh si stili i jetesës, metabolizmi, gjenet etj. ... Lexo me teper »

KJO SËMUNDJE I KA PREKUR 400 MILIONË NJERËZ!

Njerëzit me astmë që nuk i përmbahen terapive të përshkruara dhe mbështeten vetëm në pompat për lehtësim të shpejtë, vetëm përkeqësojnë sëmundjen e tyre, tregojnë hulumtimet e fundi ... Lexo me teper »

400 MILIONË NJERËZ ME ASTMË DERI NË VITIN 2025

Njerëzit me astmë që nuk i përmbahen terapive të përshkruara dhe mbështeten vetëm në pompat për lehtësim të shpejtë, vetëm përkeqësojnë sëmundjen e tyre, tregojnë hulumtimet e fundi ... Lexo me teper »

ZBULOHET ANTIBIOTIKU QË VRET SUPER BAKTERIN

Dy lloje të kërpudhave kundër të cilave super bakteret kanë asnjë shans janë zbuluar në një minierë toksike në shtetin federal amerikan Montana, dhe në mesin e baktereve që mund të shkat ... Lexo me teper »

EFEKTET E KOSIT QË PARANDALOJNË KËTË ÇRREGULLIM

Çekuilibri hormonal mund të jetë njëri nga shkaktarët që keni shtuar në peshë, prandaj duhet të keni kujdes mbi mënyrën se si ushqeheni për të balancuar hormonet. ... Lexo me teper »

KËTO USHQIME NUK DUHET T’I KONSUMONI NË MËNGJES!

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por shpesh shumë prej nesh për arsye nga më të ndryshmet nuk e konsumojmë. ... Lexo me teper »

KOMBINIMI I KAFES ME KAKAO RRIT FUNKSIONIN E TRURIT

Një eksperiment njëvjeçar i kryer nga Universiteti Georgia dhe Clarckson ka synuar të zbulojë se si pijet e nxehta ndikojnë në performancën tonë kognitive. ... Lexo me teper »

NJË E VËRTETË E HIDHUR PËR VEZËT E DYQANIT!

Sa herë bëhet fjalë për blerjen e vezëve, pyetja është gjithmonë e njëjtë: ku mund t’i gjejmë të freskëta? ... Lexo me teper »

SIPAS MJEKËVE KY ËSHTË SHKAKTARI KRYESOR I KANCERIT!

Pavarësisht kërkimeve, ende sot shkaktari kryesor i kancerit nuk është zbuluar, por studimet shkencore dhe mjekësore tregojnë se mënyra e jetesës është një nga shkaqet që ndikon më shumë ... Lexo me teper »

SI NDIKON SASIA E ËMBËLSIRAVE NË TRUPIN TUAJ?

Tërheqja kryesore ndaj sheqerit për njerëzit është shija e tij e ëmbël. ... Lexo me teper »

KY ËSHTË PRODUKTI QË “ZHDUK” ZBOKTHIN

Limoni është mjeti natyror më i zakonshëm i përdorur kundër zbokthit. ... Lexo me teper »

VITAMINA D UL RREZIKUN NGA KANCERI

Nivelet e larta të vitaminës D zvogëlon rrezikun e kancerit kolorektal me 31%, ka gjetur një studim i ri ndërkombëtar. ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote