Shëndetësi

Feed Subscription

8 KËSHILLA TË THJESHTA QË TË ZHDUKNI DËMTIMET E DHËMBËVE

Dhëmbët janë pjesë me rëndësi estetike dhe shëndetësore për njeriun dhe sigurisht secili nga ne dëshiron të ketë dhëmbë të bardhë dhe të shëndetshëm. ... Lexo me teper »

KËTO USHQIME JU BËJNË MË TË BUKUR

Proteinat e pasura me aminoacide squfuri, të tilla si mishi, peshku etj., përbëjnë ushqimin kryesor për flokët. ... Lexo me teper »

CILAT JANË SHENJAT QË TREGOJNË SE PO DËMTOHENI NGA KONSUMIMI I KAFESË?

Shumica e njerëzve nuk e fillojnë ditën pa një filxhan kafe, mirëpo lajm i mirë është që kjo ka edhe mjaft përparësi shëndetësore, siç janë jetëgjatësia dhe ulja e rrezikut nga demenc ... Lexo me teper »

PLUHURI I KURKUMIT LUFTON KANCERIN

Një kimikat që gjendet në pluhurin e kurkumit është zbuluar së fundmi se ndihmon të luftojë kancerin. ... Lexo me teper »

JA NGA SE KRIJOHEN GURËT NË TËMTH

Formimi i gurëve në tëmth shkaktohet zakonisht nga një tepricë e madhe e kolesterolit në lëngun e tëmthit. Kur njeriu, p.sh., gjatë natës nuk ushqehet, lëngu (vreri) qëndron në qetësi n ... Lexo me teper »

JA ÇFARË I BËJNË TRI KAFE NË DITË MËLÇISË

Kafeja, kjo pije popullore mendohej për shumë kohë që shkaktonte sëmundje të zemrës dhe kancer. ... Lexo me teper »

KENI DHIMBJE KOKE KRONIKE? JA CILAT USHQIME UA SHKAKTOJNË

Nëse vuani vazhdimisht nga dhimbjet e kokës apo migrena, atëherë një nga shkaktarët mund të gjendet në kuzhinë. Në këtë artikull do të gjeni një listë të ushqimeve që shkaktojnë dhim ... Lexo me teper »

QËNDRIMI I GJATË ULUR RRIT RREZIKUN E VDEKJES

Edhe pse ushtroni, qëndrimi i gjatë ulur rrit rrezikun e vdekjes nga 13 sëmundje, thotë një hulumtim. ... Lexo me teper »

KËTO ÇRREGULLIME TË TË USHQYERIT FLASIN PËR DIABET

Simptomat e tipit 2 të diabetit zakonisht shfaqen vonë në jetë, pasi që kjo është mosha kur priret të zhvillohet kjo sëmundje. ... Lexo me teper »

KUJDESUNI PËR FLOKËT E DËMTUARA ME VAJ ULLIRI

Për flokët e dëmtuara ka disa gjëra që mund të bëni për përmirësimin e tyre, edhe në kushte shtëpie. ... Lexo me teper »

KIVI SHQIPTAR, RISIA E KULTIVIMIT TË PEMËS SË MILIONERËVE

Jo më larg se dy vite më parë, jo vetëm kivi por edhe çmimi i këtij fruti ishte ekzotik dhe jashtë buxhetit ditor të shumë familjeve shqiptare. Çmimi vërtitej tek 270 – 300 lekë për kil ... Lexo me teper »

LARGONI THINJAT ME LËKURË PATATESH, JA SI TA BËNI

Flokët bëhen të thinjura kur qelizat ngjyrë-prodhuese ndalojnë prodhimin e pigmentit. Në mënyrë tipike, njerëzit fillojnë të kenë flokë të thinjura gjatë të tridhjetave. ... Lexo me teper »

KËTO JANË SHENJAT NEGATIVE TË GËRHITJES

Gërhitja me zë të lartë mund të jetë shenjë e hershme e demencës dhe probleme me kujtesë, thonë shkencëtarët. ... Lexo me teper »

USHQIMET TË CILAT NDIHMOJNË NË KONTROLLIN DHE PARANDALIMIN E ALERGJISË!

Sistemi imunitar është projektuar për të mbrojtur trupin, duke luftuar substanca të dëmshme, si bakteret dhe viruset. Reagimet alergjike ndodhin atëherë kur sistemi imunitar reagon ndaj substa ... Lexo me teper »

PESHKU PARANDALON SËMUNDJET MENDORE QË NDËRLIDHEN ME MOSHËN

Demencia deri tani nuk mund të parandalohet krejtësisht, por disa veprime mund ta rrisin rrezikun. ... Lexo me teper »

BRETKOSAT DHE TËRMETI

Tërmeti i Kinës. Një tërmet i cili ka shkatërruar zona të shumta, ka zhdukur njëqind mijë njerëz dhe ka zhvendosur qindra mijëra të tjerë. ... Lexo me teper »

PESË ARSYE PSE DUHET TË PINI NJË LUGË ÇAJ UTHULL MOLLE PARA SE TË FLINI

Do të ishte e kotë t’ju pyesnim në qoftë se e njihni uthullën e mollës pasi kemi folur aq shumë për të dhe e kemi sjellë vazhdimisht nëpër artikujt tanë. ... Lexo me teper »

JA PSE NUK DUHET TË HANI SHALQININ QË KA TË ÇARA BRENDA

Përveç erës së këndshme, shije freskuese, shalqini ka shumë përfitime për shëndetin tuaj të përgjithshëm. ... Lexo me teper »

NËSE JU DHEMB KOKA FILLONI T’I HANI KËTO USHQIME!

Shumica prej nesh mendojmë se këto simptoma janë si rezultat i punës së madhe që e bëjmë. ... Lexo me teper »

MANAFERRA FRUTË MAGJIKE, CILAT JANË VLERAT E SAJ NË SHËNDETIN TONË

Të paktë janë njerëzit që njerëzit që njohin vlerat e tyre të shëndetshme, por të shumtë janë ata që edhe do të gërvishteshin në një ferrë vetëm për t’i marrë dhe ngrënë. ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote