Shëndetësi

Feed Subscription

5 USHQIME ME EFEKTE KUNDËR PLAKJES

Kush nuk do të donte të qëndronte i ri përgjithmonë? Ritmet e kohës, mjerisht, nuk mund të ndalen, por, duke ndjekur rregulla të thjeshta, të lidhura me të ushqyerit, është e mundur të vo ... Lexo me teper »

UJI ME TRANGUJ ZVOGËLON RREZIKUN PËR KANCER

Ju keni një orar të ngjeshur, por ende dëshironi të kujdeseni për veten. ... Lexo me teper »

ÇAJI I MOLLËS SHËRON KËTO SËMUNDJE

Çaji i mollës ndihmon në shërimin e astmës dhe bronkitit ... Lexo me teper »

A ËSHTË I DËMSHËM PËR SHËNDETIN MENDOR PËRDORIMI I RRJETEVE SOCIALE?

Rritja e rrjeteve sociale ka bërë që popullsia globale të jetë më e lidhur se ç’ka qenë gjatë tërë historisë. ... Lexo me teper »

KAFEJA REDUKTON SULMET NË ZEMËR!

Pirja e tre filxhanëve kafe në ditë, nuk dëmton zemrën tuaj madje një mënyrë e tillë e konsumimit të saj mund të zvogëlojë rreziqet që zhvillojnë ritmin jonormal të zemrës. ... Lexo me teper »

SI NDIKON UJI I GAZUAR NË ORGANIZMIN TUAJ!

Të interesuar shumë për hidratim të trupit madje duke kaluar dhe përtej ujit natyral përdorim edhe ujin e gazuar. ... Lexo me teper »

KJO ËSHTË DIETA QË MBRON ZEMRËN DHE MËLÇINË!

Një dietë mesdhetare nuk është vetëm e mirë për zemrën- gjithashtu mund të rrisë shëndetin e mëlçisë, thekson një studim i ri. ... Lexo me teper »

VAJI I ULLIRIT, MREKULLIBËRËS PËR SHËNDETIN

Një studim tregoi se një dietë mesdhetare e pasur me vaj ulliri zvogëloi rrezikun e diabetit të tipit II pothuajse 50 për qind krahasuar me një dietë të ulët me yndyrë. ... Lexo me teper »

MOS I HIDHNI LËKURAT E PORTOKALLIT ËSHTË MAHNITËS EFEKTI I TYRE

Është treguar që lëvorja e portokallit ka shumë efekte në përmirësimin e shëndetit sesa edhe vetë fryti i kësaj peme. ... Lexo me teper »

SI NDIKON KRIPA NË TRU?

Grupe të caktuara të neuroneve stimulon dëshirën tonë për natrium, e cila është shumë e vështirë për t’i rezistuar patateve të skuqura dhe ushqimeve të kripura, thonë shkencëtarët n ... Lexo me teper »

SI NDIKON KAFJA E MËNGJESIT NË SHËNDETIN TUAJ?

Tashmë për shumicën e njerëzve kafja në mëngjes është shndërruar në rutinë. Kjo ka ndikuar që studiuesit të merren me studimin e ndikimit të saj në organizmin tonë. ... Lexo me teper »

I PREFERONI SHUMË ËMBËLSIRAT? ATËHERË DUHET TA DINI KËTË GJË!

Personat që pëlqejnë ëmbëlsirat mund të marrin frymë lirisht, kjo pasi gjeni i lidhur me këtë pasion, është i lidhur edhe me tendencën për të akumuluar më pak yndyrë. ... Lexo me teper »

SHIHNI ÇFARË I BËN PËRDORIMI I SHPESHTË I PARACETAMOLIT TRUPIT TUAJ

Ekspertët paralajmërojnë se përdorimi i tepërt i paracetamollit mund të jetë i dëmshëm për mëlçinë po aq sa disa sëmundje serioze. ... Lexo me teper »

KËTO USHQIME LUFTOJNË PAGJAKËSINË

Ushqimet ndihmojnë që të luftohet pagjakësia, pasi ajo shfaqet kur numri i rruazave të kuqe të gjakut është shumë i ulët dhe niveli i hemoglobinës në gjak bie poshtë normales. ... Lexo me teper »

PSE DUHET TË KONSUMONI SA MË SHUMË ÇAJ?

Mundësia për t’u sëmurë varet më shumë nga gjendja juaj shëndetësore sesa nga sa herë i lani duart apo i dezinfektoni, por kjo s’do të thotë që s’duhet të bëni kujdes ndaj ambienti ... Lexo me teper »

LUFTONI ARTRITIN ME KËTO BIMË MJEKËSORE NATYRALE

Artriti shfaqet në forma të ndryshme, por gjithmonë me dhimbje. Fokusi i mjekëve është t’ju japin ndonjë lloj medikamenti për dhimbjen që mund të japin disa efekte anësore, si dhembje në ... Lexo me teper »

BIMËT MUND TË RRITEN PA TOKË DHE PA DRITË

Një grup shkencëtarësh gjermanë arritën të kultivonin me sukses bimët në Antarktidë në një mjedis të projektuar posaçërisht që nuk përmban tokë dhe në të cilën drita nuk arrin. ... Lexo me teper »

USHQIMET QË JU NDIHMOJNË TË HUMBNI PESHË!

Në ditët e sotme mbetet ende problem se çfarë ushqimesh duhet të konsumojmë për të humbur peshë por nutricionistët kanë treguar se është më e thjeshtë se sa e mendojmë. ... Lexo me teper »

KJO I NDODH TRURIT TUAJ NËSE FLINI PAK

Kur ndiheni shumë të lodhur, patjetër që mund të ndiheni edhe sikur ju mungon kapaciteti i trurit. Tani, një studim i ri ka sugjeruar se kjo mund të jetë si pasojë e privimit kronik të gjumi ... Lexo me teper »

ÇFARË DO T’JU NDODHË KUR TË HIQNI DORË NGA SHEQERI?

Me rritjen drastike të obezitetit dhe kushteve të tjera të rrezikshme shëndetësore, nuk është çudi që sheqeri ka marrë një emër të keq. ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote