Shëndetësi

Feed Subscription

Vetëm një gotë në ditë dhe jetoni shëndetshëm

Uji në të cilin është zier orizi është i shkëlqyer kur keni viruse në stomak, pengon sëmundjen e Alzheimerit, është parandalues i shfaqjes së kancerit… ... Lexo me teper »

11 frutat dhe perimet kundër këmbëve të ënjtura

Kur ulemi për të ngrënë na ndodh shumë herë që të ekzagjerojmë me ushqimet e përpunuara, sikurse janë djathërat e staxhionuar apo ushqime të gatshme. ... Lexo me teper »

Për verë të freskët, limonada hidratuese me luleshtrydhe dhe limon

Kjo limonadë hidratuese me luleshtrydhe është një recetë klasike për kohën e ngrohtë që na pret. Ajo është shumë e pasur me elektrolite hidratuese. ... Lexo me teper »

Ushqimet që ju plakin!

Cilat janë ushqimet dhe pijet që favorizojnë plakjen e lëkurës duke na bërë të dukemi më të vjetër nga ç’jemi? Ariel Ostad, dermatolog me famë botërore rëndit në faqen e internetit ... Lexo me teper »

Truket që i bëjnë këto produkte të veprojnë më mirë në organizëm

Përgjithësisht i hamë frutat vetëm për të kaluar urinë e vakteve të ndërmjetme por funksionet e tyre në organizëm, janë shumë më shumë se kaq. Kemi veçuar disa kuriozitete për disa pr ... Lexo me teper »

Virusi Zika, rritet numri i të prekurve në Kubë

Në Kubë është regjistruar një numër i madh i personave të prekur nga virusi zika, por numri i përgjithshëm edhe më tej është dukshëm më i vogël se sa në vendet tjera të Karaibeve. ... Lexo me teper »

Si mund të merren 100% të hekurit nga perimet

Nëse jeni vegjetarianë apo jeni më pro dietës me pak mish, duhet të siguroheni patjetër të merrni sa më shumë hekur nga produktet bimore. ... Lexo me teper »

Domatet ngadalësojnë përhapjen e kancerit në stomak

Kjo sipas një një studimi të ri, i cili ka zbuluar se ky frut i dietës mesdhetare pengon zhvillimin e qelizave kancerogjene. Ky zbulim i ri mund t’i hapë rrugë kërkimeve shkencore për gjetje ... Lexo me teper »

Arsyeja përse nuk duhet të kërkoni kurrë limon shtesë në pijen tuaj

Qoftë një gotë uji e ftohtë, apo pija juaj e preferuar, një fetë limoni duket se është shtojca freskuese ideale ! Këtë kemi menduar të gjithë, por që prej ditës së sotme duhet të ndalo ... Lexo me teper »

Recetat e 2 pijeve, që luftojnë inflamacionin dhe pastrojnë trupin

Nëse ndiheni të plogësht e pa fuqi do të thotë që metabolizmi juaj nuk po funksionin si duhet e ka nevojë për një shtysë. ... Lexo me teper »

Si të trajtoni tetë nga dëmtimet më të zakonshme në shtëpi

Jeni prerë në dorë Merrni menjëherë një peshqir të pastër dhe ushtroni presion mbi plagën për 5-10 minuta pa pushim duke e mbajtur dorën lart. Kur gjakderdhja të ndalojë, vendoseni dor ... Lexo me teper »

Ushqimet që shkaktojnë rrahje të shpejta dhe të çrregullta të zemrës

Sëmundjet kardivaskulare njihen ndryshe si vrasësit e heshtur dhe shumë faktorë ndikojnë në përkeqësimin e shëndetit të zemrës. ... Lexo me teper »

Pas këtij lajmi, nuk do e hiqni më lëkurën e pulës

Shumë njerëz besojnë se konsumimi i lëkurës së pulës rrit nivelin e kolisterolit, të presionit të gjakut dhe madje stimulon sëmundjet e zemrës. ... Lexo me teper »

Tre çajrat e stinës që pastrojnë sistemin tretës

Për shumë njerëz të kujdesesh për veten do të thotë të vishesh me tendencat e fundit, të bësh trajtime bukurie apo të ndryshosh modelin e flokëve çdo muaj. ... Lexo me teper »

Lulelakra, mbreti i perimeve për kurimin e shëndetit mendor

Studimet më të fundit kanë treguar se ushqimet që shumë nga ne blejmë çdo ditë kanë po aq shumë përfitime shëndetësore sa ato që njihen si super-ushqime, dhe si duket është koha e lule ... Lexo me teper »

Si të mbani nën kontroll nivelin e kolesterolit të keq

Ndonëse janë doktorët ata interpretojnë analiza e japin këshilla mjekësore, nuk është keq të dish , e shpesh herë të bëhesh doktor i vetes. ... Lexo me teper »

Zbuloni çfarë tregon ngjyra e syve për shëndetin tuaj

Me siguri askush prej nesh nuk e ka menduar që sytë bojëqielli mund të nënkuptojnë risk më të lart të kancerit të lëkurës, por besojeni ose jo, ekziston një lidhje. ... Lexo me teper »

E çuditshme por e vërtetë, ja si rritet avokado dhe orizi

Imagjinoni një bimë të kastravecit apo një pemë molle të çelur dhe që më pas nis të formojë edhe kokrrat. Është fantastike apo jo? ... Lexo me teper »

Këto janë ushqimet ideale që duhen përdorur për të mbajtur trurin në formë

Për ta mbajtur mendjen aktive kundër plakjes, mund të zgjidhni disa ushqime specifike, të cilat janë në gjendje ta mbajnë trurin të ri për një kohë shumë të gjatë. Njihuni me to sa më p ... Lexo me teper »

Gjasat për sulm në zemër, më të vogla tek personat me grup gjaku "0"

Personat me grup gjakut "0" kanë më pak gjasa të pësojnë sulm në zemër dhe në trup, krahasuar me grupet e tjera të gjakut. ... Lexo me teper »

Scroll To Top


Medreseja Alaudin shtëpi e Zotit dhe e KombitMedreseja Alaudin shtëpi e Zotit dhe e Kombit

Medreseja Alaudin shtëpi e Zotit dhe e Kombit