Poezi islame

Feed Subscription

Natën e Miraxhit

Natën e Miraxhit, Allahu bëri farz, Të falim namazet, Apriori u bënë pesëdhjetë ... Lexo me teper »

Të mos bjer në shtrat, Veçse i zgjuar, i kthjellët!

Mos bjer në shtrat, Shtratin braktise, Braktise, se veten braktisëm! Kur ramë e u ngritëm, Asgjë për gjurmë s'bëmë! ... Lexo me teper »

Poezia Israja dhe Miraxhi

Dëgjo për natën e israsë dhe të miraxhit, për ngjarjen që me kuran e përjetshme mbeti, dhe dije që, ku piqet njohja e krijesave me të përtejmen, ... Lexo me teper »

Përballë shtëpisë së Zotit

Kur përballë teje jam i ulur, Një dritë e fortë e e flladitshme, Errësirat e shpirtit të djegur, M’i prek me rrezet e shëndritshme. ... Lexo me teper »

Duaja

Qiellin ta kesh të hapur prej sotit, nëse do të kesh nderin, ço duart e lutju Zotit, se duaja ndryshon dhe kaderin ... Lexo me teper »

Ngushllime famijeve Studenteve të Shqipëris

Dite e bukure e muajit te pranveres maji-2012 33-Studente te moshes-21-23-Nga Qyteti.. I Univerzitetit te Gjuhese e Letersise-Shqipe.. Kishin vendose,qe ta vizitojne Saranden,1-dite... ... Lexo me teper »

Peng më mbeti profesioni i hoxhës

Falënderoj Allahun aze ve xhel, që pata fatin të lindi musliman...Dhe që me kombësi jam shqiptar, Jam i lumtur dhe jam krenar. ... Lexo me teper »

Vdekja në Kurbet

Na shkove pa fjali, pa asnjë amanet....së paku një fjalë goje..ta kisha kujtim për jetë.. ... Lexo me teper »

Vllêzêrve tane Preshev, Medvegj dhe Bujanovcê

Lugina e Preshevês oj toke Autoktone Shqiptare, Ku aty Shqiptaret nuk,i lejojne shkau i zi te jetoj, Ku askujte nuk i interesonê se ti je aty Autoktonê, Dhe pase dhjete vite pase luf ... Lexo me teper »

Maqedoni quhet toka…

Maqedoni quhet ajo toka, Ku shqiptarit i shkon koka. Ku malltretohen i ri e i plak, Ku shqiptari lahet me gjak. Në Maqedoni bëhet politika, Vetëm për t’u ulur në karrika. As ... Lexo me teper »

Kë e qan bilbili?

Bilbili nuk qan ,ai këndon, Përveç meje e teje na vajton, Ti thua jo, unë them po e kështu na shkon jeta Por ja që bilbili vajton kjo e vërteta. Ti Kosovë ... Lexo me teper »

Poezia Masakra e Mejes

Me mallë zemre, o me lotë shpirti, unë kësaj kange, o po ja nisi! Plotë me lotë, këta sytë e mi, po i ndërroj gishtat n’këtë qifteli. M’u ... Lexo me teper »

Poezi për Sirin

Në emër të Zotit! Krenari! I Vetmi! (Me dritën e Tijë! Verbon atë që do! Aty ku do Ai! Vërshon vetëm dritë!) Sot. Para se të shpërthej ... Lexo me teper »

Ah ky gyrbet i shkret

Tek ecem Rrugês me Plaken time, I, Heshtur e i Vetmuar,Syt e Zverdhur, Mos po Dêgjojê ndonji zê tê,Njohurê. Ose shofê Ndonji Fytyrrê tê Njohur&eci ... Lexo me teper »

RRUGËTIMI I SHENJTË

E prita me padurim, Këtë të shenjtë rrugëtim, Ca fjalë mi tha vëllau im, Atje duhet shkuar, Me sa më shumë durim, Nga njerëzit u vizitova, Falje nga t ... Lexo me teper »

SHATËRVANI I TOLEDOS

Sytë lot mu mbushën , Abdest po mirrja, Mu kujtua Musa Ibn Nusejri, Tarik Ibn Zijadi, Fytyrën si puhizë ma kaploi flladi…! ... Lexo me teper »

Vaji i Zogut

Këndo o zog mali, Se Allahu ta dha lirin, Thurri vargje lumturisë, Le të dëgjojnë e gjithë malsia, Le ta kuptojnë se çështë dashnia, Se ç’ ... Lexo me teper »

Më fal, oj Medrese, që ta “shkela” bukën!

Por si kopshti plot gjelbërim, Është shtrati yt, oj Medrese. Po sikur dielli i verës në agim, E këndshme jeta në ty oj shkolla ime. Unë, ashiku yt, të dola ... Lexo me teper »

MËSUESI IBN SINA (980-1037)

Zemra e qytetërimit, I ngritë artet e mjekimit, Islami dhe urtësia, Aty ku themelohet mjekësia. ... Lexo me teper »

Atifete presidente

Zgjohet herët në mëngjes, ... Vesh uniformën me kujdes, Fërkon sytë nga gjumi i natës, Ëndrrën ia tregon kunatës ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote