Poezi islame

Feed Subscription

Sulltan apo Tiran Tayyip Recep Erdogan – Poezi nga Driton Morina

Sulltan apo Tiran Tayyip Recep Erdogan? ... Lexo me teper »

Israja dhe Miraxhi.

Dëgjo për Natën e Israsë dhe të Miraxhit ... Lexo me teper »

Pėr jetimin

Bota ishte jetime, donte dikënd kujdes, ... Lexo me teper »

ROJKA-ATIFETJA

ROJKA-ATIFETJA ... Lexo me teper »

Lumturia s’vjen nga ti

Kur të udhëtoj, të njoh, e qeshjen nuk ta shoh. Kur stina sjell një pamje të re, unë shoh atë që shihja dje. ... Lexo me teper »

Shkėlqimi i njeriut

ǒvlerë kanë ato ditë që si net i shohim? ǒvlerë kanë dijet tona nëse veten s’e njohim? ǒvlerë kanë fjalët tona, kur me to ur ... Lexo me teper »

Pasha Zotin, imani nuk thyhet kurre jo

Pasha Zotin, imani nuk thyhet kurre jo, Ne histori eshte vulosur kjo. ... Lexo me teper »

S'KA KUSH E NDALON SHAMINĖ

S'ka forcë e përtej force, individ e përtej individi, qeveri e përtej qeverie, dreq e përtej dreqi, përbindësh e përtej përbindëshi, ... Lexo me teper »

PER VELLEZERIT NE EGJIPT E SIRI:

Qendro i pa mposhtur, Se Allahu te forcon, Qendro i pa thyer, Se Allahu po te don. ... Lexo me teper »

"BABES MRET"

Baba Mret ti kjofsh marrue, Qysh vllaznin i ke tradhtue?! Prej Magribit e deri n'Kine, Muslimante t'kane bo Rezil. ... Lexo me teper »

Nėnė moj

Poezi mbi nënën ... Lexo me teper »

Duaje jetimin

Bëji hije mbi kokë kujt babai i vdiq! Ma laj dhe gjembin nga këmba mi hiq! E di pse po thehet i ziu jetim? Se druri pa rrënjë, më s’la gjelbërim. ... Lexo me teper »

Israja dhe Miraxhi

Dëgjo për natën e Israsë dhe të Miraxhit, për ngjarjen që me Kuran e përjetshme mbeti, dhe dije që, ku piqet njohja e krijesave me të përtejmen, ... Lexo me teper »

S’kisha kohė pėr mė shkurt

Lexoj më shumë se sa shkruaj, Shkruaj më shumë dhe flas më pak, Flas më pak, ndërsa mendoj më thellë e më gjatë, Mendoj, pastaj përzgjedhi m ... Lexo me teper »

Ezani i sabahut thėrret, maturanti bėrtet

Gumëzhim zënkash, mos mësim e mos marrje mësim prej pësimit, Të lazdruar, të lavdëruar e të palëvruar, Djerrinë e mbushur me gjarpërinj t ... Lexo me teper »

Libri

Lexoj libra, lexohem nëpër libra, Shkruaj libra, shkrij kohën për vargjet në libra, Blej libra, nuk blihem për libra, Dhuroj libra, galdohem për pranim librash, Shen ... Lexo me teper »

KUR LUFTĖN SHQIPTARĖT E BĖNIN ME "TEKBIRE" (ALLAHU EKBER) - SHKAU I SHKINĖS MERRTE VRAPIN OSE VDISTE SI QEN !

Në mëngjesin e 18 nëntorit 1912, mori fund beteja e Lumës, ku forcat shqiptare triumfuan kundër armatës III serbe. ... Lexo me teper »

Pėrshendetja Islame - Selami

Selami kjo flalë e bekuar, si përshëndetje Islame e caktuar, për të gjallët dhe prë të vdekurit, për banorët e xhennetit. ... Lexo me teper »

Sot e xhuma - festa e javės

Sot është dita e xhumasë-festa e javës, Allahu na e pranoftë namazin e xhumasë, i faltë të gjithë të sëmurit që s’mund ta falin. ... Lexo me teper »

Nė valėt e Radios Islame

Dëgjova Radion Islame, ngrita duartë lartë, bëra dua, u mundova të zmbrapsi- gurgullimën e lotëve, por më kot, ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Muhamed Asllani - Urdhërimi për të mirë dhe ndalimi nga e keqjaMuhamed Asllani - Urdhėrimi pėr tė mirė dhe ndalimi nga e keqja

Muhamed Asllani - Urdhërimi për të mirë dhe ndalimi nga e keqja