Histori Islame

Feed Subscription

Myftiu Tërnava: Osmanët i kanë çliruar shqiptarët nga sllavët!

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava ka kërkuar që shteti të financojë funksionimin e religjioneve në Kosovë. Ai ka thënë se në këtë varf ... Lexo me teper »

Arda Turan bën iftar me çaj

Shumë prej futbollistëve muslimanë kanë filluar agjërimin e Muajit të Ramazanit. Njëri ndër ta është edhe futbollisti turk i Atletiko Madridit, Arda T ... Lexo me teper »

Të agjërosh aty ku nuk perëndon dielli!

Muslimanët në disa pjese te Evropes (veriu polar), duhet të agjërojnë më shumë se 21 orë, dhe kjo paraqet një periudhë mjaft të gjatë. ... Lexo me teper »

Dhjetë dobi të pabesueshme të Agjërimit

Shumë njerëz e shohin agjërimin si obligim fetar por vetëm disa nga ta i dinë dobitë shëndetësore që ka. Agjërimi është praktikë e mir ... Lexo me teper »

Cameron: Vlerat islame na kujtojnë vlerat e Britanisë së Madhe

Kryeministri britanik, David Cameron në mesazhin e tij për muajin e Ramazanit është shprehur se muaji i agjërimit kujton, sipas tij, vlerat e Britanisë së Madhe, na ... Lexo me teper »

TIKA do të restaurojë 3 xhami në Maqedoni

Është nënshkruar protokolli me Ministrinë e Kulturës së Maqedonisë për restaurimin e 3 xhamive të periudhës osmane. Agjencia Turke për Zhvillim ... Lexo me teper »

Emisioni i Mëngjesit në RTVISLAM 17.06.2015

Tema e Ditës -"Mbështetje nismës, Kë dashuron ti? Unë dashuroj Muhamedin A.S" i ftuar në studio Teologu - Muhamed Estrefi. ... Lexo me teper »

Vdes kikbokseri Ilir Beqiri - Statusi i tij i fundit në facebook SHEHADETI!

Kikboksieri kosovar, Ilir Beqiri, i cili sot ndërroi jetë nga sëmundja e kancerit, ishte një besimtar i devotshëm i fesë Islame. Madje, postimi ... Lexo me teper »

NJOFTIM

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, duke vlerësuar rëndësinë e ushtrimit të votës së lirë si një e drejtë kushtetuese e çdo qytetari, i ... Lexo me teper »

Hapet banka islame në Rusi

Banka depozituese federale në Rusi njoftoi programin për hapjen e bankës islame në këtë vend. Sipas një njoftimi të Press Tv, Sberbank në një njoftim ... Lexo me teper »

Bild mbi Ramazanin: Pesë këshilla për jo-agjëruesit ndaj agjëruesve

Tabloidi gjerman, Bild, në një shkrim të sajin mbi Ramazanin, rëndit pesë këshilla për jo-agjëruesit ndaj agjëruesve. ... Lexo me teper »

Mos prit falënderim nga askush!

Allahu i Madhërishëm i krijoi robërit e Tij për ta përkujtuar Atë, e i furnizoi për ta falënderuar Atë, porse ata adhuruan të tjerë përve ... Lexo me teper »

Medresistet e Durrësit, çmim të parë dhe të tretë në Olimpiadën e Letërsisë

Nxënëset e medresesë “H. Mustafa Varoshi” kanë arritur të jenë të suksesshme dhe të nderohen me çmime në Olimpiadën e Letërsisë, ... Lexo me teper »

Përfaqësuese të Zyrës së Gruas, aktivitet për Profetin në Shkodër

“Profeti Muhamed a.s. – Shembulli më i bukur” ... Lexo me teper »

Historia e dijetarit dhe atesitit

Vjen një herë tek mbreti një ateist dhe i thotë: – O mbret, unë nuk besoj në ekzistencën e Zotit dhe jam gati të dialogoj rreth kësaj çështj ... Lexo me teper »

Si e fitoj nëna Xhenetin

Transmeton Omeri (radiallahu anhu) se Aishja (radiallahu anha) ka thënë: “Erdhi tek unë Sukejna dhe në krahë mbante dy fëmijët e saj, unë i dhashë tre h ... Lexo me teper »

Historia e profetit Musa a.s

Historia e profetit Musa a.s ... Lexo me teper »

Botohet bibliografia e 20 viteve të gazetës “Drita Islame”

Dritë nëpërmjet një gazete bibliografia (2)Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, ka botuar së fundmi bibliografinë e gazetë ... Lexo me teper »

Ne jemi ujë e dhe`

Ji si toka Kur harruam origjinën tonë, u prishëm vetë dhe prishëm dhe të tjerët. Ne jemi ujë dhe dhe`. O njeri, ngjaji cil&a ... Lexo me teper »

Profeti Daut a.s dhe gruaja në hall

Një grua vajti tek profeti Daut a.s dhe e pyeti si me gjysmë zëri:”O profet i Zotit! A është Zoti i drejtë apo i padrejtë?!” ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote