Këndi i Familjes

Feed Subscription

PSE DUHET TA PËRDORNI NË GATIME LËNGUN E KOCKAVE!

Prej shekujsh njerëzit e kanë përdorur lëngun e kockave për të shëruar trupin dhe forcuar imunitetin. Lëngu i kockave përmban dy aminoacide thelbësore për ndërtimin e indit lidhor. ... Lexo me teper »

E MREKULLUESHMJA TAVË E SOFRËS SË PRIZRENIT (RECETA TRADICIONALE)

Është një recetë e vjetër po aq sa edhe zakonet popullore shqiptare. Një gatim i kuzhinës vendase, specialitet i Prizrenit dhe është një recetë e trashëguar brez pas brezi. ... Lexo me teper »

PSE DUHET TË PËRDORNI PIPER TË KUQ NË ÇDO GJELLË?

Ushqimet e fërguara kanë filluar shumë shpesh të përgatiten, por kjo nuk do të thotë që ju duhet ta largoni nga përdorimi piperin e kuq. ... Lexo me teper »

KËTË ERËZ DO E PËRDORNI NË ÇDO GATIM! JA ÇFARË SËMUNDJESH SHËRON

Shefat e kuzhinës e njohin si kurkuma, por në një gjuhë më të thjeshtë, ky përbërës quhet shafrani i Indisë. Nutricienët më të mirë në botë, shpjegojnë arsyet se pse kjo erëz ësht ... Lexo me teper »

JA PSE FËMIJËT NUK I DUAN PERIMET

Shumica prej prindërve, i kanë parë fëmijët e tyre tek tundin kokën kur u duhet të hanë brokoli ose lakër. ... Lexo me teper »

ËMBËLSIRA 6000 VJEÇARE, MË E VLEFSHMJA NË BOTË QË SHËRON SHUMË SËMUNDJE

Receta për ëmbëlsirën e quajtur pasteli daton rreth 6000 vjet më parë dhe u përgatit në Greqinë e lashtë dhe në Lindjen e Mesme. Disa madje e quajnë këtë ëmbëlsirë të shijshme “më ... Lexo me teper »

PRINDËRIT “VESVESE” KRIJOJNË DËME TË PËRHERSHME TE FËMIJËT

Nëse jeni tepër mbrojtës ndaj fëmijëve tuaj, atëherë duhet të tregoni kujdes për pasojat psikologjike që mund t’i shkaktoni përgjatë gjithë jetës. Pra, ju nuk duhet të tregoheni një ... Lexo me teper »

LUMTURIA VJEN NGA CILËSIA E MARRËDHËNIES, E JO SASIA

Rezultatet e studimeve më të reja tregojnë se personat më të lumtur, të cilët shpesh herë janë edhe më të shëndetshëm, kanë pasur marrëdhënie shumë cilësore me familjen, miqtë dhe m ... Lexo me teper »

ORIZ ME PERIME

Kur vjen puna tek pjatat e thjeshta dhe të shijshme, shumicës i shkon mendja tek orizi. ... Lexo me teper »

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! Duhet ta lexoni patjetër!

Është shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë! ... Lexo me teper »

BYREK ME KREM DJATHI – SHIJE UNIKE

Është një recetë fantastike që të kënaq syrin që në pamjen e parë, e që të ndjell menjëherë shijen për ta provuar patjetër. ... Lexo me teper »

SUPË VIÇI ME TORTELINI

Supë viçi me tortelini! ... Lexo me teper »

QOFTE NË SALCË DOMATEJE: SHUMË TË BUTA DHE TË SHIJSHME DHE GATUHEN NË ÇAST!

Përgatiten shumë shpejt dhe lehtë, kështu që për një drekë të shijshme nuk ju duhet shumë kohë dhe mund. ... Lexo me teper »

http://rtvislam.com/ushqim-tradicional-turk-i-lehte-per-pergatitje-dhe-shume-i-shijshem/

Këtë ushqim mund ta gatuani duke i blerë gjërat e nevojshme në treg, ose edhe me pasta në shtëpi. ... Lexo me teper »

Ja disa gjëra që nuk duhet t’ia ndaloni fëmijës

Psikologët mendojnë se kufizimet e bëjnë një fëmijë të ndihet më i sigurt dhe më i qetë. Sidoqoftë, kufizime të caktuara mund të bëjnë pikërisht të kundërtën, duke ngadalësuar zhv ... Lexo me teper »

Ja si mund t’i ndihmoni fëmijët të flasin sa më shpejt!

Pavarësisht se e folura e fëmijëve varet nga zhvillimi i tyre fiziologjik, prindërve të rinj u nevojiten disa këshilla për t’i ndihmuar të vegjlit në këtë drejtim. Pa sforcime të mëdha, ... Lexo me teper »

Ushqyerja e fëmijëve me zor është dhunë e pastër

Shqetësimi gjithnjë në rritje për problemet në lidhje me ushqimin si mbipesha, anoreksia dhe bulimia, i ka shtyrë shkencëtarët të studiojnë me shumë kujdes se si ndërtohen këto probleme d ... Lexo me teper »

Stdrudel me molle

Stdrudel me molle, mësoni si të gatuani një ëlbëlsirë për një kohë të shkurtër! ... Lexo me teper »

Disa fakte që si keni ditur për kafen turke!

Në shtëpitë tona kemi kafe të cilën me shumë dashuri dhe përkushtim prindërit tanë e pinë në mëngjes ose në mbrëmje. ... Lexo me teper »

Disa këshilla për një jetë të lumtur!

Po paraqesim disa këshilla të cilat, me lejen e Allahut xh.sh, do të mundësojnë që të jetoni një jetë të qetë dhe të lumtur. ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote