Shkrime-këshilla islame

Feed Subscription

Njė shėnim me vlerė nga Shejkh Abdulfettah Ebu Guddeh...

Shejkh Abdulfettah Ebu Guddeh (1917-1997), është një ndër dijetarët poliedrikë, më të spikatur të kohës së tij. Nxënës i përkushtu ... Lexo me teper »

…do tė vije koha kur drejt jush do tė sulmojnė popuj sikur sulmojnė bishat e uritura drejt ushqimit tė vet

Sevban Ibn Abdullah, radijAllahu anhu transmeton se Pejgamberi alejhi selam ka thene: ... Lexo me teper »

Kėto thėnie do tė mbeten gjatė nė memorien tonė.

Keto thenie do te mbeten gjate ne memorien tone. ... Lexo me teper »

MUHAMMEDI SALALLAHU ALEJHI UE SEL-LEM SHEMBULL NĖ KOMUNIKIM ME NJERĖZIT

Aftësitë e komunikimit të Dërguarit salAllahu alejhi ue sel-lem në dritën e shkencës së komunikimit dhe teoritë e komunikimit. ... Lexo me teper »

Muhamedi a.s dhe qėndrimi i tij ndaj gruas

Falenderimi dhe lavdërimet qofshin për Allahun (xh.sh) Krijuesin e gjithësisë përshëndetjet dhe salavatet qofshin mbi të Dërguarin e tij Muhamedin (s.a.a.s). ... Lexo me teper »

Disa kėshilla nga Profeti Muhamed a.s

Me emrin e All-llahut të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit! ... Lexo me teper »

JA DISA EMRA NGA KLERIKĖT E MASAKRUAR NGA KOMUNIZMI

Ata që morën goditjen më të rëndë në kohën e diktaturës ishin klerikët myslimanë, të cilët u pushkatuan në mënyrë ekzeku ... Lexo me teper »

Pėr kėtė lloj NJERIU, punoi dhe shpenzoi jetėn e tij Hz. Muhammedi (a.s)…

Të gjitha falënderimet e plota dhe madhështia absolute i takojnë vetëm All-llahut të Madhëruar, Zotit të vetëm të gjithësisë, i Cili na t ... Lexo me teper »

PLURALIZMI I MUHAMMEDIT a. s. ATRAKSION EDHE SOT

Nuk ka dyshim se respektimi dhe pranimi i feve, etnive dhe kombeve të ndryshme me diversitetet e tyre, është një prej faktorëve të zhvillimit dhe progresit të qytet ... Lexo me teper »

Si tė lutemi nė Sexhde? – Hoxhė Bedri Lika ju kėshillon nė prag tė Namazit tė Natės

Hoxha i nderuar Bedri Lika në prag të Namazit të natës ju këshillon se si të lutemi gjat sexhdeve që i bëjmë gjat namazit të natës, dëgjojen ... Lexo me teper »

Katėr hapa pėr tė nisur njė jetė tė re me Zotin nė Ramazan

Jeta që jeton ti sot me gjitha aspektet e saj është rezultat i të bërave tua. Njerëzit nuk e kanë në qejf të dëgjojnë këtë, më sh ... Lexo me teper »

Ēfarė e prish agjėrimin

. Të ngrënët dhe të pirët me qëllim: Kush ha ose pi me harresë ose është i detyruar, nuk e ka prishur agjërimin dhe nuk e ka detyrë ta kompensoj ... Lexo me teper »

7 Veprat qė i lejohen agjėruesit.

Përdorimi i misvakut gjatë gjithë ditës. Duhet thënë se imam Ahmedi e ka konsideruar mekruh për agjëruesin përdorimin e misvakut pasdite. ... Lexo me teper »

Agjėrimi ne Islam, dallon prej dietave te ndryshme

Ne krahasim me dietat, gjate agjërimit te Ramazanit, nuk kemi mungese totale te ushqimit si dhe hyrje te pamjaftueshme te kalorive sepse nuk ka ndalese ne llojin apo sasinë e ushqimit qe mun ... Lexo me teper »

KĖSHILLA TĖ DOBISHME SI TĖ ĒOHEMI MĖ LEHTĖ PĖR NAMAZIN E SABAHUT

Nëse e vonon, humb… I Dërguari i Allahut salAllahu alejhi ue sel-lem ka thënë: “Dy rekate të namazit të sabahut janë më të mira se dynjaja dhe çka ... Lexo me teper »

Ta zėvendėsojmė Facebook-un me Librin e Allahut

Shumë besimtarë, pak a shumë janë të varur nga Facebook-u. I kontrollojmë llogaritë në Facebook nga disa herë në ditë. Disa e kanë përd ... Lexo me teper »

Muhamedi si Prijės Politik

Misioni profetik i Muhamedit a.s ofron udhëzim për një balancë të përkryer të jetës shpirtërore dhe sociale, me atë materiale. Në përputhje ... Lexo me teper »

Intervista, Ismaili: Ne nė Zvicėr pėrcjellim mesazhin islam

Nehat Ismaili ka lindur në Kumanovë. Ka diplomuar në Universitetin Islamik në Medine, në Fakultetin e Dawes – Institutin e Gjuhës Arabe për të Huaj. Ka ndjekur ... Lexo me teper »

Haxhi "Temetu" komod, dhe shumė me vlerė!

Ekzistojnë vetëm tri forma të ligjësuara në sheriatin Islam për aplikimin e Haxhit, e ato janë: ... Lexo me teper »

Gjeje njė mik tė mirė dhe ruaje.

Pejgamberi, s.a.v.s. ka thënë: “Njeriu është në fenë e shokut të vet andaj ke kujdes me kënd shoqëroheni”.(11)Gjeje një mik të mirë dhe rua ... Lexo me teper »

Scroll To Top

Muhamed Asllani - Urdhërimi për të mirë dhe ndalimi nga e keqjaMuhamed Asllani - Urdhėrimi pėr tė mirė dhe ndalimi nga e keqja

Muhamed Asllani - Urdhërimi për të mirë dhe ndalimi nga e keqja