Indeksi -> Lajme -->

Japonia, stėrvitje ushtarake, “mesazh” Kinės

Japonia pritet të zhvillojë stërvitjen e saj më të madhe ushtarake ditën e premte, kur 18 mijë trupa ushtarake do të marrin pjesë në ushtrime të ndryshme të ishullorëve, në prefekturën Okinawa.

Japonia pritet të zhvillojë stërvitjen e saj më të madhe ushtarake ditën e premte, kur 18 mijë trupa ushtarake do të marrin pjesë në ushtrime të ndryshme të ishullorëve, në prefekturën Okinawa.

Stërvitja shihet si një mesazh i qartë ndaj fqinjëve të Kinës, teksa këto dy vende janë përfshirë në një mosmarrëveshje në lidhje me zotërimin e një zinxhiri ishujsh në detin e Kinës Lindore, të cilat besohet se janë të rrethuara nga ujëra të pasura me burime energjitike, ndërkohë që kryeministri japonez, Shinzo Abe, tha se kombi i tij është i gatshëm të jenë më kategorik përballë Kinës.

Lajmi është bërë i ditur nga korrespondentët e Al-Jazeera-s në Hong Kong.

Të premten, në orët e para të mëngjesit, Japonia mohoi të ketë ndërhyrë në stërvitjen ushtarake kineze në Paqësorin perëndimor, pasi Pekini paraqiti një protestë zyrtare diplomatike, duke thënë se kundërshtimet e Kinës ishin të papranueshme dhe se kishte vepruar mbi bazën e ligjeve ndërkombëtare.

Ministria e Mbrojtjes kineze kritikoi gjatë së enjtes “provokimin e rrezikshëm” të Japonisë duke fshehur stërvitjen, pa përcaktuar qartësisht vendndodhjen. Sipas saj, Japonia ka ndërprerë gjithashtu ushtrimet e drejtpërdrejta të zjarrit.

0 komente

No Comments!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


Captcha

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To TopXhamia Shqiptare ne Seebach - Cyrih, diten e Premte date 11 Korrik 2014, ne ambjentet e xhamise me rastin e muajit e shenjte te Ramazanit organizoi nje tribune me teme:

Urtesi dhe Mesazhe te Ramazanit

Ligjerues ne kete evenimet ishte i nderuari Dr. Bashkim ef. Aliu dhe hoxha i xhamise Sulejman ef. Rustemi. Aktiviteti u filloi me disa ajete nga Kurani te interpretuara nga Hfz. Gamend Ceka e pasuar me nje ilahi te kenduar nga Besnik Hyseni.

Tribua u transmetua drejtpersedrejti ne Radion Islame dhe Rtvislam.

Per xhematin e rregull te xhamise u shtrua dhe nje iftar. Allahu na bashkofte dhe mundesofte takime te tilla te dobishme. Amin!

Tribuna: Mesazhet dhe urtėsit e Ramazanit - Bashkim Aliu

muajit e shenjte te Ramazanit organizoi nje tribune me teme:

Urtesi dhe Mesazhe te Ramazanit