Bujar Qamili ilahi - ALLAHU x.sh.

Kengetari i mirenjohur kendon ilahin
Allahu xh.sh.

&hl=en_US&fs=1&">&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385">

19 komente

 • selam alekum

 • bravo ju koft

 • mir shum kjo ilahi amo kjo vajza te kishte vesh nje fustan ma te gjat ma mir u kan po nejse edhe ket ilahi ekendon SAMI YOSUF all-llahu te shperblevt

 • Muzika (dhe instrumentet muzikore) eshte nje nga shume gjerat e bukura te kesaj bote qe Perendija na i ka parapregaditur, e neve (njerzimi), eshte dashur me pune e me studime qe ta (ti) zbulojme. Ai qe e mohon muziken, direkt e mohon besimin se Perendija eshte Krijuesi i kesaj Bote! Te gjitha ligjet e natyres jane ligjet e Perendise (ligjet e fizikes, kimise, matematikes...muzikes). Ai qe nuk i din dhe nuk mundohet qe, se paku, te mare nje njohje te pergjithshme per ligjet e Krijuesit, ai eshte mosbesimtare!

 • s.a Ilahi shum shum e mire, zoti ju shperbleft... muzika nuk eshte haram , leni kto selefistat qe naj kan ndalu xhdo gje... sidomos ne ket ilahi muzika bile asht sevap se kan ba shum mire pershendetje arsimi zvicrra

 • O Bujar Qamili, Allahu te nderofte se paske ba ni ilahi shunme te mire per krejt ymetin. E per ate pakice te umetit qe nuk i dojne ilahite me muzike le te shkojne ne arabi e te mos na shesin mend se demek muzika koka haram e na nuk ngojme me muzike se qata qe thone keshtu mas shumti ngojne muzike apo kan degjuar musike. Po ua them vetem ni fjale te nje dijetari kur e paten pyet per muziken se a eshet haram ai pat than "Pse a veq qe eshte e bukur a?"

 • es.selamu alejkum we rahmetulla shum me pelqen kete artikull me pelqen selam nga un menduhi

 • per NIAMIN.Eselamu alejkum vella NIAMI,do doja te te thoshja Ki frik Allahun Subhanehu ue Teala kur flet sepse ti e di qe cdo gje te shenohet e per te do japesh llogari nje dite e besove apo e mohove kte dite ska shum rendesi.I Derguari i Allahut alejhi selam thote: '' Me te vertet harrami eshte i qarte dhe me te vertete hallalli eshte i qarte dhe ne mes ketyre te dyjave vertiten ceshtje te dyshimta, nuk i din (vertetsine e tyre)ato shuuum prej njerezve..." e deri nefund te hadithit keshtuqe nje perej gjerave te dyshimta biles fort te dyshimta eshte enashidja(ilahite) pra... vetem si Enashide sade vetem me ze njeriu pa vaj halli nese jan edhe me vegla muzikore kjo...per ata qe kan sy te shikojne dhe vesh te degjojne dhe mendje te mendoje behet fare e qarte se ajo esht tamam MUZIK o habibi e muzika cdo musliman sado i ri ne fe te jete e di mire qe eshte harram.Kjo ishte e pare dhe e dyta perse mundohesh te besh diversitete ne mes arabve apo shqiptarve etj..etje? FEN NGA ARBET E KEMI

 • s.alejkum gjithve allahu eshte nji dhe perveq ti ska tjeter dhe se muhamedi s.a.eshte i derguar dhe meshir per mbar njerezimin sa iperket ilahive me muzik kuptohet qe shte haram ne islam po mvaret se per qfar iperdor instrumentet por per ilahi ku permendet all-llahu xh.sh.dhe muhamedi a.s.sipas mendimit tim nuk eshte asgje e keqe por allahu edin mesemir nijetin apo punen qe ebojm ma boni hallall s. alejkum

 • falenderojme Bujarin per inisjativen, dhe shpresoj se heren tjeter me me pak muzik, gjithesesi mire por ka edhe me mire.

 • Selam alejkum te gjithe vllezer faliminderimi dhe lavderimi i takon vetem Allahut fuqiplote, paqja dhe bekimi i Allahut qofte per pejngamerin ton Muhammedin s.a.w.s dhe Allahu i meshirofte te gjithe shokte e pejngamerit s.a.w.s dhe te gjithe ata qe enjekin rrugen e tij der ne ditene e fundite,na si muslimane dim qe muzika eshte harame ne islam mirpo e kisha nje propozim per radioislame.com si radio fetare qe mos te emiton ilahi me muzik kurse Allahu e udhezofte qamilin ne dinin e Allahute me Iman te forte edhe per funde ju lutem te ma bani hallall nese ndokujte i duket pak rende .Selam alejkum - Elkalem.ucoz.com

 • shum ilahija e mir por me muzik inshalla po bon ende ilahij amen ju kisham lut pa muzik se jan te ndaluame nge feja islame

 • nga Niami per Amirin ! I dashuri vlla amiri si kishte me qene me mire Ilahija ne gjuhen Arabe e ajo motra e mbulume tersishte sikur se ne Avganistanin e talibanit? Ju dini te kritikoni por ta japni mendimin tuaj se si kishte me qene me mire nuk dini si shumica . Per kvalitet ke drejte eshte i dobet por kvalitet nuk sheh askund ne boten muslimane , shume mire Aliu r.a paska thone nese ne e kishim mesuar e lexuar e besa edhe studiuar ISLAMIN ne i kishim pase punet shume me mire por duke i mare shtetet arabe shembull e dijetaret e tyre siku ulemat pa gabime jena ardhe ne ket dite dhe kritikojme gjdo gje qe nuk eshte me stil arab duke e barazuar arapin me ISLAM ! Vazhdoni ju te lexoni dijetaret qe nuk dine te zbulojne asgje per te miren e njerzimit e te ISLAMIT por vetem e huazojne nga QAFIRAT cdo lloj te teknologjis . Nese tka ardhe keq per prisat e mbreterit arab nuk t`kerkoj falje se nuk gjene musliman normal ne ket bote qe i perkrah dhe i done ata . Allahu Alem

 • Ismeti Shkoder

  SELAM BUJARI ESHTE NJE KENGETARE POPULLOR SHYQYR QE U KUJTU TE KENDOJE NJE ILAHI EDHE PSE GJYSMAKE,NDERSA VESHJA I PERKET VAJZAVE TE MEDRESES HAXHI SHEH SHAMIA SHKODER,VERTET KA TE META POR ESHTE NJE SHKOLLE FETARE NE SHQIPERI KU ISLAMI DHE SHAMIA LUFTOHEN CDO DIT.ES SELAMU ALEJKUM

 • Allahu e shperblefte kete vella dhe ja befte rrugen me te drejte me te lahte ,por kame kritike se si mundet ta beje si kenge edhe veshje as vajze nuk dihet keshtu edhe ilahija eshte e kopjuar nga Sami Yusufi vetm perkthim i kane bere .E.s.

 • nga amiri per Niamin

  Selam alejkum vella i nderuare NIAM po veq sa lexova komentin tend, me ra nje fjal shume e madhe nga Aliu r.a. ne mend i cili thot: "Ne i shikojm muslimanet per ta dit se cka eshte Islami, e nuk e MESOJM Islamin, per ta dit se kush jane muslimanet." Vella pse po shkon te arabi? As une kete nuk e shoh korekt, po çfare lidhje ka kjo "video" me arabin? Kjo video nuk eshte e mire, dhe kete çdo sy i muslimanit e sheh. Nuk ka pse te zbukurohet me fjal!

 • Nuk po mundem mi kuptu disa njerz a doni ju ta jetojme si shqipetar ISLAMIN apo doni te arabizohemi e pastaj te behemi musliman . Bujar Qamili ka perkthy Ilahin prej Sami Yusfit i cili e thote ne 4 gjuhe . Qka te keqe ka vajza o ju qe i keni mend dikund tjeter e jo ne ILAHI morali fillon dhe mbaron ne trunin e muslimanit ! Ne krejte diqka tjeter flasim e tjeter kemi ne zemrat tona per kete edhe vuajme edhe pse faja jone eshte me i miri . Arapi sheiku e vozit kerin e gjermanit 200-300 mije € kurse per instrumentin muzikor PianoN thote se eshte HARAM E vnon ne gishte unazen e argjentit e nderton ndertesa rokaqjellse derisa vllezerit ne komb e ne fe i mbysin QAFIRAT me te cilet i kane mardhanjet te mira . Keta qe juve ju mesojne Islamin jane po ata arabet qe nuk jane kurgja tjeter per pose sternipat e ebu Xhehilit e te Lehebit .

 • as veshja e asaj vajzes sishte bash si duhet islame...

 • ilahije me text te mire ,por pa viedeoklip(ajo vajza me minirock!?e shetitja naper xhami!)) dhe me aq muzik te shpejt(muzika e mir per cucek/karshi karshi me kci!) po ani kjo eshte fillim e inshaallah pendohen e sicerisht kthehen ne Islam...

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  *


  Captcha

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  Scroll To Top

  Muhanmed Asllani - Mëshira  Muhanmed Asllani - Mëshira

  Muhanmed Asllani - Mëshira