Medreseja e Prishtinės fiton vendin e parė nė Bursa tė Turqisė

Nxënësit e Medresesë së Prishtinës fituan vendin e parë në garat e treta ndërkombëtare në gjuhën arabe

Më 17.05.2012, në Bursa të Turqisë u mbajtën garat e treta ndërkombëtare në gjuhën arabe, ku morën pjesë tetë shtete nga Ballkani dhe Turqia, ndër to edhe Kosova, e cila u përfaqësua nga Medreseja e Mesme “Alauddin” e Prishtinës.

Medreseja fitoi dy vendet e para:

- në oratori fitoi nxënësi Aid Musliu

-në ilahi fitoi grupi, të cilit i priu nxënësi Egzon Ibrahimi. Në këtë grup ishin edhe nx. Sumeja Hashani, nx. Gentiana Sadiku dhe nx. Xhevdet Rizahu.

- në poezi – recitim nxënësja Besa Kqiku fitoi vendin e dytë.

Vlen të theksohet se ekipi kosovar, i prirë nga prof. Fadil Hasani dhe prof. Vahid Haxhiu pati performancë të shkëlqyer dhe u dallua në çdo aspekt, madje edhe me gardërobë kombëtare dhe rekuizita shtetërore.

Garat i hapi me lexim të bukur të Kur’anit nx. Egzon Ibrahimi nga shkolla e jonë, që ishte një nder i veçantë për grupin tonë, i njëjti do të lexojë Kur’an edhe në mbrëmjen solemne që do të mbahet më 20.05.2012.

I tërë grupi nga Kosova për performancë të shkëlqyer fitoi shpërblimin për të shkuar në UMRE. /medreseja/

3 komente

 • v.i.Xhigoli- Shkup

  Esselamu Alejkum ! Në shenjë Përgëzimi- Nxënësve të Medresës Alaudin-Prishtinë: ....Zoti i Madh ju ndihmoftë Me ju Islami edhe më lulëzoftë, Ju uroj suksese n'Kosovën e Lirë Na i ndriqoni rrugët të shohim më mirë ! ...Urime, urime per këtë sukses të madh! Allahu xh.sh Ju shperbleftë me te mirat e Tia. Amin !

 • Selam Alejkum Vellezer musliman. Eshte knaqesi shume e veqant qe te degjoj te arrituart e tilla te sukseshme te rinis sone islame shqiptare. Zemra nuk mund e te mos gezohet nga lajmet e tilla. Urime te gjithe shqipetarve per keto suksese te rinis sone. Nje falenderim te veqant edhe vellezerve tan Turq per kete nder qe ua bane te rinjeve tane ne keto gara nderkombetare. Ve Alejkum Selam.

 • Sabri Vilanci:Vushtr

  Selamun Alejkum: Vêrtet me Gêzoje ky Suksese i Nxensve te Medrese-se Kosovese, Po ne Shqiptaret kemi Sodê-Njerze te Aftê Po ashtu edhe Femija jane te afte dhe ka Shume-Talenta,ani se po kemi pengesa nga, Dihete pore une i Pêrgêzoje se Pari ata, Hoxhallare-Profesore te Nxensve,po ashtu edhe Nxensit,duke ju Uruarrê suksese edhe ne te Ardhmen:Allahu Azuvexhel,ju dhashte se pari Shêndetin dhe ju Shtofte edhe ma, Shume dijeni te Islamit:Amin:Selamun-Alejkum:Sabri Vilanci:21:05:2012

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  *


  Captcha

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  Scroll To Top  Xhamia Shqiptare ne Seebach - Cyrih, diten e Premte date 11 Korrik 2014, ne ambjentet e xhamise me rastin e muajit e shenjte te Ramazanit organizoi nje tribune me teme:

  Urtesi dhe Mesazhe te Ramazanit

  Ligjerues ne kete evenimet ishte i nderuari Dr. Bashkim ef. Aliu dhe hoxha i xhamise Sulejman ef. Rustemi. Aktiviteti u filloi me disa ajete nga Kurani te interpretuara nga Hfz. Gamend Ceka e pasuar me nje ilahi te kenduar nga Besnik Hyseni.

  Tribua u transmetua drejtpersedrejti ne Radion Islame dhe Rtvislam.

  Per xhematin e rregull te xhamise u shtrua dhe nje iftar. Allahu na bashkofte dhe mundesofte takime te tilla te dobishme. Amin!

  Tribuna: Mesazhet dhe urtėsit e Ramazanit - Bashkim Aliu

  muajit e shenjte te Ramazanit organizoi nje tribune me teme:

  Urtesi dhe Mesazhe te Ramazanit