Nje mjeke myslimane ne SHBA ofron sherbime falas

Një mjeke muslimane në shtetin amerikan të Karolinës, ka hapur klinikë për persona të paaftë dhe të varfër për t'i treguar botës imazhin e vërtetë të Islamit.

Një mjeke muslimane në shtetin amerikan të Karolinës, ka hapur klinikë për persona të paaftë dhe të varfër për t'i treguar botës imazhin e vërtetë të Islamit.“Ndihem shumë e lumtur, kjo është një ëndërr për mua. Ideja është që t’i shërbej dhe t’i ndihmoj personat e nevojshëm”, tha dr. Reshma Khan, gjinekologe nga ‘Ralph Johnson Medical Center’ e cila në bashkëpunim me organizatën humanitare islamike të Amerikës së Veriut ‘USA Relief’ ka hapur klinikën në Mount Pleasant.Klinika, e quajtur Shifa do të ofroj shërbime falas një herë në javë, të shtunave, duke filluar nga data 7 janar.Klinika do të ofrojë kujdes shëndetësor për gratë e pasiguruara prej moshës 17 deri në 65 vjeç.Dr. Khan shpreson në zgjerimin e shërbimeve medicinale, por kjo varet nga vullneti i mirë i mjekëve dhe infermiereve tjera.

Klinika Shifa, e para e këtij lloji në Karolina, tregon parimet e vërtetë të Islamit i cili udhëzon në ndihmë për të varfrit.Vitin e kaluar, një grup i mjekëve në Ohajo ka hapur klinikën Noor, duke ofruar kontrolle dhe këshillime falas për personat e varfër dhe pa sigurim shëndetësor. /islamgjakova/

7 komente

 • Vjollca, sa i perket duas se kununtit mund ta zevendesosh ate qe lexohet ne etehijat pas salavateve(Allahume rrabena atina fidunja....deri ne fund)

 • selam alejkum deshta me vet si mundem me gjet ni liber ,sherimi me kuran dhe synet,ju pershendes jeni ma te miret,edhe nje pyetje qka duhet te recitohet ne qoftse nuk e din duan e kunutit cila dua e zevendson.dmth ne reqaten e tret te salati vitrit.

 • Namazi drekes(10 rekate=4 rekate synet , 4 rekate farz , 2 rekate synet e fundit), Namazi ikindis(8 rekate= 4 rekate synet, 4 rekate farz) Namazi akshamit(5 rekate=3 rekate farz, 2 rekate synet, verejtje:tek te gjithe namazet te tjer fillojm me rekatet synet, pos namazit te akshamit, ku fillojm me rekate farz) Namazi jacise(13 rekate=4 rekate synet, 4ekate farz, 2 rekate synet e fundit, 3 rekate namazi vitrit: verejtje:ne rekatin e tret te namazit viter kemi tekbir para rukus)Amin

 • Eselemun alejkum...per Agnesen dhe Blerimin, do ju kisha preferuar njeher te filloni me nje kohe te namazit psh . me sabahun ate njeher ta praktikoni qe ta mesoni duke e perseritur ate(ne fillim 2 rekate synet dhe me pastaj 2 rekate farz, verejtje:qe namazi t'jet i plotsuar detyrimisht duhet plotsuar farzi, ne kete rast 2 rekatet farz), fillon me nijetin, tekbirrin fillestar, me pastaj suret qe duhet lexuar, shkon ne rekatine par, ruku, kijam, sexhde,dhe rekatine dyt njet dhe ne uljen epare ne ehtehijat pas leximit te ehtehijatit, salavateve dhe nje dua te shkurt, jep selam , djathtas majtas,amin)

 • agnesa ju peshendes me selam alejkum jam nji vajz 22 vjeqare jam tu lexu kuron shum i falemenderohem zotit qe mem ndihmu rug te drejt kam shum deshir te falem po nuk po di ti daj rekatet nese kini munsi te me ndihmoni me pergjegjje ti kallxoni rekatet cijat muj mu fal ju pershendes me selam alejkum

 • nuk di te falem dhe kam deshir te falem ppor nuk di se si ju lutem me tregoni hollsisht,nese mundeni rekat farz dhe synet me dergoni te kjo adres ju faleminderit.

 • Allahu i shperbleft te gjithe ata qe mendojn dhe kontribojn per kete pjes te shoqerise,se ndoshta pak po punojm ne kete drejtim.

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  *


  Captcha

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  Scroll To Top

  Muhamed Asllani - Urdhërimi për të mirë dhe ndalimi nga e keqja  Muhamed Asllani - Urdhėrimi pėr tė mirė dhe ndalimi nga e keqja

  Muhamed Asllani - Urdhërimi për të mirë dhe ndalimi nga e keqja