Puērrat nė fytyrė

Puçrrat në fytyre shpesh zhvillohen gjatë adoleshencës. Gjatë kësaj periudhe të rritjes aktive, gjëndrat e lëkurës kalojnë nëpër një periudhë të gjatë të zhvillimit. Te disa të rinj, këto gjëndra shkaktojnë puçrra ne fytyre.

Puçrrat në fytyre janë çrregullim qe karakterizohen me çarje, të hapura dhe të mbyllura te lëkurës, te mbledhura me qelb.



Puçrrat në fytyre shpesh zhvillohen gjatë adoleshencës. Gjatë kësaj periudhe të rritjes aktive, gjëndrat e lëkurës kalojnë nëpër një periudhë të gjatë të zhvillimit. Te disa të rinj, këto gjëndra shkaktojnë puçrra ne fytyre.



Menaxhimi dhe Parandalimi



1. Mbani duart tuaja të pastra dhe thonjtë tuaj të shkurtër. Shmangni prekjet direkte te fytyrës me përjashtim me leckë të pastër . Shumica e njerëzve me puçrra në fytyre kanë një zakon të pandërgjegjshëm, shpesh përballen me te prekur, te syve, buzëve dhe ballit



2. Mbani flokët tuaja te pastra dhe lani shpesh me shampon. Mos i prekni flokët pa nevoje.

Bëni dush çdo dite



3. Pini sasi te mjaftueshme të ujit në mënyrë që ngjyra e urinës te humbet po thuaj tërësisht.



4. Ushqimi dhe gjumi te jenë me orar, pirja e ujit te freskët, dhe lëvizja pas ushqimit..



5. Mos përzierja e shumë ushqime në një vakt. Përzierja e ushqimeve të ndryshme krijon një luftë kimike brenda trupit tuaj. Hani ushqime të thjeshta.



6. Agjërimi për një ditë ose dy ne jave , është i dobishëm. Hani ushqimet në të njëjtën kohë çdo ditë. Shmangni ushqimet pa kontroll (kalimthi).



7. Ushqimin përtypeni mire dhe hani kafshoret e vogla .

Mos u ngopni tërësisht.



8. Shmanguni ëmbëlsirave ne një mase te caktuar :



9. Shmanguni duhanit alkoolit dhe ushqimeve me përbërje kimike .

Merrni vitamine A Hani fruta dhe perime



10. Mundohuni të ekspozoni ballin tuaj diellit çdo dite në mënyrë të moderuar(lehtë).

9 komente

 • udhezim deri me tni nuk kam degju un . po me pelqen tej mase zoti ju shperblevt inshallah

 • Allahu ju shperbleft per kete kontribut jashtezakonisht te ire qe po e jepni per neve muslimanet tjer shum flaenderit .

 • ju faleminderit shumm per ndihmen idee fantastike zoti ju bekofte

 • selam alekym flm per te web qe na keni munduse qe te shkruajm edhe te ndegjojm krshillat e juve qe na jep nje dituri me shum per neve pershentes te gjithve zoti ju bekofte

 • inshAllah me ndihm te Allahut ARRIJM QDO GJE...udhezim shum i duhur dhe i nevojshem shum shum i mir

 • rregulla shum të mira per mirëmbajtjen e njeriut

 • udhezime te mira ,besoj se nese ju permbahen ketij udhezimi ,do te sherohen..inshallah

 • udhezimi me pelqej shum shoresij se ju permbahen kush e lexon

 • udhezim shum i mir

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  *


  Captcha

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  Scroll To Top

  Muhamed Asllani - Urdhërimi për të mirë dhe ndalimi nga e keqja



  Muhamed Asllani - Urdhėrimi pėr tė mirė dhe ndalimi nga e keqja

  Muhamed Asllani - Urdhërimi për të mirë dhe ndalimi nga e keqja