Zbulohet kontinenti i humbur poshtë ishullit në Oqean?

Shkencëtarët kanë gjetur një “kontinent humbur” nën ishullin Mauritius në Oqeanin Indian, shkruan “The Independent”.

Shkencëtarët kanë gjetur një “kontinent humbur” nën ishullin Mauritius në Oqeanin Indian, shkruan “The Independent”.

Ishulli tropikal u formua nga llava e vullkaneve 9 milion vjet më parë. Por studiuesit kohët e fundit kanë identifikuar një mineral miliarda vite të lashtë në shkëmbinjtë që gjenden në destinacion popullor turistik.

Kërkimet e mëtejshme nga një ekip gjeologësh zbuluan se ishulli ishte në të vërtetë maja e një”super-kontinenti” të pazbuluar 200-milion-vjeçar .

Kontinenti i “Gondwana” u nda për të formuar Jugut, Afrikëm 2 Amerikat, Antarktidën, Indinë dhe Australia rreth 180 milion vjet më parë.

“Toka është e përbërë nga dy pjesë , kontinentet, që janë të vjetra, dhe oqeanet, që të rinj- tha autori kryesor i studimit, Lewis Ashwal – Në kontinente mund të gjesh shkëmbinj që janë më shumë se katër miliardë vjet të vjetër, por nuk mund të gjesh asgjë të tillë në oqeane, pasi aty janë formuar shkëmbinj e rinj.”

“Mauritius është një ishull, ku gjenden shkëmbinj 9 milion vite të vjetër. Megjithatë, duke studiuar shkëmbinj e ishullit, kemi gjetur kore që janë të vjetra sa 3 miliard vjet”, shtoi ai./s.n/

Si një pikturë e krijuar nga vetë nëna natyrë, ishulli Mauritus gjendet 2,000 kilometra nga bregu juglindor i Afrikës, pranë Madagaskarit, shkruan syri.net. Por iluzioni i mahnitshëm i një ujëvarë i jashtë bregut të Mauriciusit, po shokon dhe tërheq njerëzit nga e gjithë bota.

Arsyeja për iluzionin e famshëm ka të bëjë me depozitat lokale të rërës dhe rrjedhat që kalojnë nëpër zonë dhe ndryshojnë ngjyrën e ujit në mënyrë që të duket si një ujëvarë që shkon drejt kush e di se ku.

Për ta parë me sytë tuaj, shikoni këto imazhe mahnitëse të iluzionit të ujëvarës, e cila është konsideruar si fenomeni më i rrallë mbi toke…epo në këtë rast, mbi ujë. /Kosova Post/

komente

Scroll To Top

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote

Sulejman Rustemi - Sprovat e kësaj bote